4 najważniejsze przyczyny wypadania włosów

14-09-2016

Każdego dnia tracimy 80-100 włosów i jest to zupełnie normalne zjawisko. Kiedy jednak wypada ich więcej, może to być przejawem bardzo poważnej choroby…

wypadanie wlosow

Wypadanie włosów to sytuacja naturalna ale w pewnych granicach. Kiedy zaczynasz znajdować na poduszce, kanapie, na ubraniu, coraz więcej włosów, to znak, że powinnaś poważnie zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim zastanów się, czy ostatnio przeżywasz jakiś wyjątkowo stresujący okres. Może masz egzaminy na studiach, trudną sytuację  w pracy, kłócisz się z mężem, albo masz problemy z dzieckiem- te wszystkie czynniki mogą wpływać negatywnie na stan twoich nadnerczy i całego układu nerwowego, czego skutkiem będzie właśnie wypadanie włosów.

Niedobór żelaza. To często on (wraz z rozwijającą się anemią) powoduje, że twoje włosy nie trzymają się na głowie, jak dawniej. Zła dieta, mała ilość mięsa, buraków czy brak witaminy C, która pozwala wchłaniać ten pierwiastek, powodują, że spada poziom hemoglobiny. Mała jej ilość we krwi powoduje mniejsze dotlenienie organizmu oraz zmniejszoną dostawę składników odżywczych, czego skutkiem jest apatia, ciągłe zmęczenie, jak również wypadanie włosów oraz łamanie się paznokci.

 bole

Zespół policystycznych jajników. Ta choroba jest wynikiem zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety, której przejawem jest produkcja zbyt dużej ilości męskich hormonów. To właśnie one wpływają na to, że kobieta ma problemy z zajściem w ciążę, pojawia się u niej tendencja do powstawania mięśniaków, czy zaczyna się typowe dla panów łysienie.

problem

Niedoczynność tarczycy. To również choroba związana z zaburzeniem produkcji hormonów, tym razem jednak typowo tarczycowych. Odpowiedzialne są one za dobry metabolizm i prawidłową kondycję całego ciała. Kiedy pojawiają się zakłócenia w funkcjonowaniu tarczycy np. jej niedoczynność, metabolizm zwalnia, pojawia się zwiększona masa ciała, a wzrost i rozwój włosów zostaje przyhamowany. Czasem ciało tak kiepsko odżywia włosy, że ulegają one naturalnemu osłabieniu, poluzowaniu w korzeniu, co przyczynia się do ich wypadania.