Co jeść, żeby mieć piękne i zdrowe włosy?

28-07-2014
zdrowe jedzenie

Tydzień temu, kiedy do Was pisałam, zakończyłam swój tekst pytaniem „czy zastanawiałyście się nad tym, co jeść, żeby mieć piękne i zdrowe włosy” ? Wierzę, że choć część z Was podjęła takie próby. Jednak mimo wszystko mam świadomość, że nie wszystkie z Was „odrobiły swoją pracę domową”. Dlatego też by nie puszczać słów na wiatr i jednocześnie pomóc wszystkim, tym osobom, które z braku czasu nie podjęły tego wyzwania, dzisiaj będzie, krótko mówiąc o diecie. Ale nie bójcie się, właściwa dieta dla naszych włosów nie jest czymś nieprzyjemnym i nie wymusza na nas konieczności odmawiania sobie przyjemności, jaką jest bez wątpienia jedzenie. Co zatem powinniśmy jeść i jakich składników musimy dostarczyć by nasze włosy były zdrowe i piękne? Przedstawię to w postaci tabeli. Wiem, że taki układ może nieco kojarzyć się ze szkolnymi notatkami, ale wydaje mi się, że będzie on bardziej przejrzysty i tym samym łatwiej przyswoicie sobie nową wiedzę.

 

 

 

 

Składnik odżywczy

Działanie

Źródło

 

 

Witamina A

Zapobiega rogowaceniu naskórka i nabłonka. Skutecznie wspomaga regeneracją komórek w tym również włosów.

Masło, mleko, jaja, sery, marchew, pomidory, wątróbka, tłuszcz, olej rybny.

 

 

Witaminy z grupy B

Są niezbędne do zdrowego wyglądu naszych włosów. Ich niedobór przyczynia się do zwiększonej łamliwości włosów i zwiększa ich wypadanie.

Awokado, banany, brokuły, brukselka, daktyle, drożdże, drób, groch, jogurt, kalafior, kapusta, kefir, mięso, migdały mleko, orzeszki piniowe, owies, pełne nasiona zbóż, ryby, rzepa, seler naciowy, ser biały, soja, suche nasiona strączkowe, szpinak, ziarna słonecznika, ziemniaki, wieprzowina.

 

 

Witamina H ( biotyna)

Jest niezbędna do prawidłowej przemiany białek. Jej niedobór może prowadzić między innymi do łojotoku, a także wypadania włosów.

Kalafior, drożdże, mąka sojowa, mleko, owoce, orzechy, podroby, żółtka jajek.

 

 

Cystyna

Wpływa na porost włosów. Jej niedobór przyczynia się do utraty połysku.

Produkty zbożowe, otręby pszenne, płatki owsiane, żółtka jaj.

 

 

Cynk

Skutecznie poprawia ukrwienie skóry. Jego niedobór powoduje osłabienie, zahamowanie wzrostu i przerzedzenie włosów. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do wyłysienia

Pszenica, jęczmień, gryka, ryż, kasze, ziarna słonecznika, pestki dyni, migdały orzechy włoskie, kokos, kukurydza, soczewica, fasola, żółty ser, jajka, chude mięso, ostrygi.

 

 

Kwas foliowy

Zapobiega powstawaniu niedokrwistości i tym samym przyczynia się do złej kondycji naszych włosów.

Orzechy, fasola, soczewica, pomarańcze, wątróbka, buraki, brukselka, szpinak.

 

 

Miedź

Zwiększa sprężystość włosów i wzmacnia je.

Kasze, makarony, fasola, groch, ryby, produkty zbożowe, wątróbki zwierzęce

 

 

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Ich brak przyczynia się do matowienia naszych włosów a w niektórych przypadkach może prowadzić również do łysienia.

Rośliny liściaste, siemię lniane, ryby morskie, tran.

 

 

Wapń

Jeden z podstawowych budulców naszych włosów.

Produkty mleczne, mleko, mięso i jajka.

 

 

 

Wniosek chyba nasuwa się sam. Jeśli chcemy mieć zdrowe i piękne włosy, po prostu musimy właściwie się odżywiać i dostarczać naszemu organizmowi i włosom wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajcie o tym, kiedy następnym razem będziecie chciały zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zastanówcie się jak kolejna dieta cud wpłynie na wygląd i kondycję włosów i czy warto odmówić sobie zjedzenia czegoś pysznego. Gorąco zachęcam Was do przemyślenia swoich nawyków żywieniowych. Być może okaże się, że kiepski wygląd Waszych włosów jest konsekwencją złego odżywiania. Jeśli po takiej analizie dojdziecie do wniosku, że faktycznie tak jest, to znaczy, że przyszedł czas na zmiany. Po zmianie jadłospisu koniecznie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Czekam na nie z niecierpliwością.

Ps. A już za tydzień kilka słów na temat trwałego farbowania włosów.