Co na wypadanie włosów? Istnieje wiele sposobów na spowolnienie lub zatrzymanie tego procesu. Jakie metody zastosować? To zależy od przyczyny utraty włosów – poznaj je. Jeśli już ją znasz, będzie Ci łatwiej wybrać skuteczne sposoby na wypadanie włosów.
Włosy wypadają codziennie i jest to zjawisko normalne. Niektóre sytuacje, takie jak nadmierne wypadanie włosów po ciąży, mogą być przejściowe i rozwiązać się same. Pomóc mogą też domowe metody na wypadanie. Jeżeli jednak utrata włosów jest nadmierna i trwa dłuższy czas, lepiej udaj się do lekarza, który sprawdzi czy problem nie jest spowodowany problemami z tarczycą, stresem, infekcjami skóry głowy, czy nie wywołuje go np. łysienie androgenowe, albo zaburzenia hormonalne, czy też przyjmowanie niektórych leków. Jeśli nie, zastanów się co zrobić, by wypadających włosów było znacznie mniej. Zastanawiasz się co zapobiega wypadaniu najskuteczniej? Nie ma jednej odpowiedzi. Dla jednej osoby będzie to uzupełnienie składników odżywczych w diecie, dla innej zmiany w pielęgnacji. Sama zauważysz co zadziała najlepiej. Nie oczekuj jednak, że efekt pojawi się w 10 czy 20 minut. Musisz uzbroić się w cierpliwość.
Dieta zawierająca surowe warzywa i świeże zioła (np. dieta śródziemnomorska), może zmniejszyć ryzyko łysienia androgenowego lub spowolnić jego początek. Spożycie zieleniny, jak pietruszka, bazylia, sałatki częściej, niż trzy dni w tygodniu ma dobry wpływ na włosy i działa przeciw ich wypadaniu. Dieta powinna też być bogata w aminokwasy, które służą jako budulec białka (a mieszki włosów swą wykonane głównie z białka zwanego keratyną). Warto więc sięgać po jajka, orzechy, fasolę i groszek, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne, czy mięso kurczaka i indyka. Wpływ na tempo wzrostu włosów ma również witamina A obecna m. in. w słodkich ziemniakach, papryce lub szpinaku oraz witaminy z grupy b. Jeśli więc chodzi o domowe sposoby na wypadanie włosów, dieta jest z pewnością podstawowym.
Witaminy A, B, C, D, a także żelazo, selen i cynk są ważne dla procesów wzrostu i utrzymania zdrowych włosów. Biotyna - witamina H lub B7 - bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych w organizmie. Proces ten ma zasadnicze znaczenie dla cyklu życia włosów, a ich niedobór może powodować wypadanie. Także palma sabałowa (Saw Palmetto) jest suplementem cenionym w walce z łysieniem. To preparat roślinny, stworzony z owoców palmy, który pomaga zatrzymać proces wypadania włosów.
Zobacz: najlepsze ampułki na wypadanie włosów - ranking TOP10
Wielu specjalistów jest przekonana o zbawiennym działaniu żeń-szenia na problemy z wypadaniem włosów. Korzeń żeń-szenia zawiera fitochemikalia, które mogą sprzyjać wzrostowi włosów. wypróbowanie miejscowych rozwiązań zawierających ten składnik. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat przyjmowania suplementów, które pomogą Ci zapobiec wypadaniu włosów. Witamin i wyciągów szukaj także w kosmetykach do włosów.
Utrzymując skórę głowy zdrową i czystą, także zwiększymy swoje szanse, by powstrzymać wypadające włosy. Kluczem jest użycie łagodnego szamponu, który oczyści skórę i włosy, a także sprawi, że będą one mocniejsze. Pamiętaj, że ważna jest również technika mycia włosów. Rób to delikatnie, bez ciągnięcia i szarpania, które może powodować problem wypadania włosów. Zobacz: najlepsze szampony na wypadanie włosów - ranking.
Przyczyny wypadania włosów mogą ukrywać się w niewłaściwych kosmetykach. Stosuj szampony przeciw wypadaniu włosów, wzmacniające i zagęszczające. Najlepiej sięgnij po profesjonalne kosmetyki do włosów, których skład jest specjalnie skomponowany tak, by walczyć z konkretnym problemem. Dobrym składnikiem jest np. skrzyp polny.
Olejowanie włosów olejem kokosowym lub przy użyciu oliwy z oliwek pomoże Ci głęboko odżywić włosy i wzmocnić je oraz zmniejszyć stopień wypadania włosów. Najlepiej nałożyć oliwę czy olej na włosy na około pół godziny, choć raz w tygodniu, przed myciem głowy jeśli preferujesz domowe środki zaradcze na wypadanie. Doskonałe efekty dają również kosmetyki do włosów zawierające naturalne oleje. To np. olejki do włosów, a także odżywki i maski do włosów narażonych na wypadanie. Również płukanki ze skrzypu polnego działają zbawiennie na kondycję włosów i skóry głowy.
Na wypadanie dobre są także olejki eteryczne, np. olejek z drzewa cedrowego zmieszany z lawendą i rozmarynem. Pozytywny wpływ na włosy ma też lawenda, trawa cytrynowa i mięta pieprzowa.
Ciasne kucyki lub mocno splecione przy skórze głowy warkocze mogą ciągnąć włosy u nasady i prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Jeśli więc dotyczy Cię ten problem, zrezygnuj z nich i postaw na luźniejsze fryzury. Lepiej będzie, jeśli nie będziesz narażać swoich włosów na codzienne zabiegi z udziałem wysokiej temperatury, takie jak prostowanie, czy kręcenie lokówką. Jeśli koniecznie musisz używać prostownicy, wybierz taką, która będzie bezpieczna dla włosów (w takie funkcje wyposażone są profesjonalne prostownice do włosów).
Istnieją domowe sposoby na łagodną koloryzację, np. wywar z kasztanowca. Jeśli jednak musisz farbować włosy, stosuj łagodne farby do włosów, które nie zawierają amoniaku. Koniecznie wybierz produkty wysokiej jakości, których działanie nie osłabi dodatkowo włosów. Dobre farby do włosów nie niszczą ich, a wręcz przeciwnie – odżywiają i sprawiają, że ich kondycja się poprawia.
Jeśli nadmierne wypadanie włosów jest zaawansowane, zabiegi laserem mogą pomóc poprawić gęstość włosów. Działanie lasera pobudza cebulki włosów do regeneracji i wzrostu. Serię zabiegów można wykonać w specjalistycznym gabinecie lub w domu przy pomocy specjalnego urządzenia.
Wstrzyknięcie osocza w skórę głowy pomaga stymulować wzrost w obszarach już dotkniętych problemem. Krew przepływa przez wirówkę w celu oddzielenia płytek, a następnie jest wstrzykiwana do skóry głowy. Taki zabieg można wykonać w gabinecie medycyny estetycznej.
Zamknięte w niewielkich ampułkach, bądź buteleczkach specjalnie dobrane składniki aktywne skutecznie zatrzymują wypadanie włosów. O kuracje i ampułki na wypadanie włosów możesz zapytać fryzjera, ale równie dobrze, możesz stosować je w domu. Taka kuracja wyraźnie wzmacnia włosy i pobudza porost włosów.
Jeśli sposoby pielęgnacji, czy suplementacji nie dały efektów, możesz skonsultować się z lekarzem. Istnieją różne farmakologiczne środki, które mogą pomóc. Ważne będzie ustalenie przyczyny wypadania włosów i odpowiednio dobrane leczenie wypadania włosów.
Wypadanie włosów? Domowe sposoby też mogą się sprawdzić. W walce z łysieniem plackowatym cenione jest stosowanie soku z cebuli na skórę głowy dwa razy dziennie. Pomocny dla skóry głowy może okazać się także stymulujący cebulki masaż głowy wykonywany każdego dnia, który dobrze działa na wzrost włosów. Jak w przypadku większości doskwierających nam dolegliwości, także i wypadanie włosów ma związek z towarzyszącym nam stresem. Zastanów się więc jak możesz go zredukować. Jednym ze sposobów na rozluźnienie ciała i odprężenia ducha jest joga.
Wiesz już jak powstrzymać wypadanie włosów? Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w znalezieniu odpowiedzi. Pamiętaj, że walka z wypadającymi włosami wymaga przede wszystkim systematyczności oraz cierpliwości. Dotyczące włosów wypadanie może mieć złożone przyczyny i nie zahamujesz go w jednej chwili jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na efekty trzeba trochę poczekać, ale warto! Metody przeciw wypadaniu włosów najlepiej stosować równolegle i wzmacniać mieszki włosowe różnymi sposobami. Rezultaty w postaci zagęszczonych i mocnych włosów z pewnością niebawem dostrzeżesz patrząc w lustro.