Chłodny brąz już od jakiegoś czasu jest jednym z najbardziej pożądanych i najmodniejszych kolorów. Króluje nie tylko wśród gwiazd, na wybiegach, ale i na ulicach. Nie ma się co dziwić - zimne odcienie świetnie podkreślają i uwydatniają urodę. Włosy chłodny brąz potrafią dodać kobiecie klasy i charakteru oraz intrygująco współgrają z kolorami ubrań, czy dodatków. Jeśli zastanawiasz się jaka farba pozwoli Ci uzyskać idealnie zimny odcień niezakłócony żadnymi ciepłymi tonami - dobrze trafiłaś. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o chłodnej koloryzacji. Podpowiemy też jak utrzymać jej efekt na dłużej i nie dopuścić do ocieplenia odcienia włosów.
Niestety, nie każda farba do włosów „chłodny brąz” faktycznie da zimny efekt. Wbrew pozorom, całkowite wyeliminowanie ciepłych rudawych odcieni wcale nie jest proste. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego produktu do koloryzacji. Po pierwsze, farba do włosów musi być dobrej jakości. Najlepiej sprawdzi się profesjonalna, fryzjerska, o dokładnie zbilansowanym składzie i starannie dobranych pigmentach. Co do efektów farbowania – będą one bez porównania lepsze i dużo trwalsze, niż w przypadku farb „pudełkowych” dostępnych w każdym markecie. Pamiętaj jednak, że do fryzjerskiej farby będzie Ci potrzebny oksydant (kupisz go osobno – najbezpieczniej wybrać ten, który zaleca producent farby) oraz miseczka i pędzelek do wymieszania obu składników. Dodatkowym atutem takiej farby są składniki pielęgnujące i chroniące włosy podczas farbowania. Po takiej koloryzacji kolor będzie czysty, nasycony i wyrazisty, ale też dużo mniej podatny na blaknięcie i matowienie. Jeśli nie wiesz jak przeprowadzić farbowanie włosów – zobacz nasz poradnik o farbowaniu włosów w domu.
Druga, niezwykle istotna kwestia przy wyborze farby do włosów to jej trwałość, a właściwie trwałość efektów farbowania. Jeśli chcesz pofarbować włosy na stałe, sięgnij po farbę trwałą (inaczej permanentną). Jeżeli natomiast chcesz tylko zmienić odcień włosów i go ochłodzić, doskonale spisze się tu farba ton w ton, czyli toner w chłodnym odcieniu brązu. Weź też pod uwagę, że jeśli chcesz uzyskać chłodny brąz na włosach rozjaśnionych, powinnaś przyciemniać je stopniowo. Z kolei jeśli chcesz rozjaśnić włosy do brązu na wyższym poziomie, pamiętaj że efekt może być ciepły. Wówczas po rozjaśnianiu zastosuj chłodny toner do włosów.
Wiesz już jaki rodzaj farby wybrać? Czas przyjrzeć się palecie kolorów i poszukać w niej chłodnych brązów. Najpierw wybierz jasność swojego chłodnego brązu – jej poziom oznaczony jest cyfrą przed przecinkiem. Brązy zaczynają się od 2 (bardzo ciemny brąz) i kończą na 5 (jasny brąz), choć ciemne blondy też mogą za brązy uchodzić. Dla odcienia decydujące są natomiast cyfry po przecinku.
Pierwsza cyfra to odcień dominujący, druga – uzupełniający. Chłodne odcienie to 1 – popielaty, 2 – opalizujący (fioletowy), 7 – metaliczny. Za chłodne lub obojętne przyjmuje się też odcienie Mokka. Cyfry mogą być też zastąpione literkami. Szukaj więc oznaczeń jak A – asch czyli popielaty, V – violet – fioletowy.
Dla przykładu - chłodny brąz Loreal Cool Cover to odcienie Ash z 1 po przecinku, metaliczne z 7, a także mokka oznaczona cyfrą 8 po przecinku (paletę znajdziesz pod opisem farby). Znajdziesz tu zarówno jasny chłodny brąz, jak i ciemniejsze odcienie.
Chłodne brązy Loreal dominują w serii Cool Cover, jednak bez trudu odnajdziesz je również w paletach innych farb profesjonalnych. Polecane farby bogate w chłodne odcienie brązu to:
Są też palety, w których przyjęte są inne, własne oznaczenia kolorów. Np. w farbach Wella Professionals, przyjęto indywidualne oznaczenia numeryczne, jednak dla ułatwienia każdy kolor jest dokładnie opisany i określony czy jest zimny, ciepły czy neutralny. Łatwo więc można się zorientować która to farba chłodny brąz, a które odcienie są ciepłe. W popularnej i świetnie ocenianej serii Wella Koleston w palecie ma bogatą gamę chłodnego brązu, np. 5/71 – jasny brąz brązowo popielaty, czy 6/2 – ciemny blond matowy.
Jeśli Twoje włosy są na odpowiednim poziomie kolorystycznym (po farbowaniu lub naturalne), ale przeszkadza Ci ich ciepły odcień i chciałabyś go ochłodzić, dobrym rozwiązaniem będzie użycie tonera. Trwałość takiej farby to kilka tygodni (około 4-6), bo kolor z każdym myciem się równomiernie wypłukuje. Dzieje się tak, bo pigmenty z farby nie dostają się do najgłębszych warstw włosa. Zaletą jest brak amoniaku i łagodna dla włosa formuła, a także niskie stężenie oksydantu. Farbowanie ton w ton możesz więc bez obaw wykonywać co kilka tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że tonowanie nie rozjaśni włosów, tylko zmieni ich odcień. To dobry sposób na pozbycie się niechcianych refleksów - rudawych, czy miedzianych. Toner usunie je i nada odpowiednio chłodny odcień, dodając jednocześnie połysku.
Pewnie jesteś świadoma tego, że chłodny kolor włosów trzeba odpowiednio pielęgnować, by utrzymać go jak najdłużej. Stosowanie kosmetyków do włosów farbowanych to podstawa, warto jednak dodatkowo ochładzać swój zimny brąz stosując szampon z pigmentami niwelującymi ciepłe tony.
Zobacz ranking: niebieski szampon do włosów do włosów w chłodnych odcieniach brązu
Wtedy możesz być pewna, że chłodny brąz utrzyma się aż do następnego farbowania i odświeżenia koloru włosów. Kluczem do sukcesu jest dobra jakość tego typu kosmetyków – mają one dbać nie tylko o kolor, ale i o kondycję włosów. Ważne więc, by zawierały składniki nawilżające i odżywcze. Kolejnym plusem jest fakt, że nie musisz już farbować włosów tak często, bo efekt koloryzacji jest utrwalany z każdym myciem.
Chlodny braz to kolor który daje wiele możliwości koloryzacji włosów. Możesz łączyć go z innymi kolorami i odcieniami. Modny jest np. chłodny brąz z refleksami blondu, co daje zjawiskowy efekt.