Broda rośnie zdecydowanie szybciej, niż włosy na głowie. Średnio przybywa jej około 0,6 mm na dobę, jednak nie bierz tego za pewnik. Na tempo wzrostu brody ma bowiem wpływ wiele czynników, w tym wiek oraz geny, ale nie tylko. Jeśli zastanawiasz się jak przyspieszyć porost brody, jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy Ci co zrobić, aby broda rosła szybciej i jak sprawić, że włoski będą mocne, sprężyste i zdrowe.
Jeśli zastanawiasz się jak przyśpieszyć porost brody, odpowiedź jest prosta: dobrze zadbaj o rosnący zarost, ale również i o skórę pod nim. To właśnie skóra twarzy i jej kondycja jest kluczowa dla gęstości brody oraz tempa jej wzrostu. Tę zależność można porównać do gleby i rośliny. Jeśli ziemia będzie jałowa i uboga w składniki odżywcze, roślina nie urośnie bujna i piękna. Gdy natomiast użyźnimy glebę, roślina dostanie kopa energii do zdrowego i szybkiego wzrostu. Podobnie jest z zarostem. Cebulki w zdrowej i odżywionej skórze będą pracować o wiele szybciej i wydajniej, a włoski będą rosły zdrowe, mocne i gęste. Dlatego tak ważne jest stosowanie kosmetyku, który wzmacnia cebulki włosów i pobudza krążenie krwi. To niezawodny sposób na przyspieszenie porostu brody.
Od czego więc zacząć codzienną pielęgnację zarostu, jeśli chcemy, by broda szybciej rosła? Oczywiście od oczyszczenia twarzy i włosków dobrym szamponem do brody, który w łagodny sposób usunie zanieczyszczenia, ale nie spowoduje wysuszenia zarostu, ani skóry i nie naruszy jej naturalnej równowagi. Dlatego tak ważne jest, aby do brody nie stosować kosmetyków przeznaczonych do włosów. Mają one skład przystosowany do potrzeb skóry głowy, które są zupełnie inne, niż wymagania o wiele bardziej delikatnej skóry twarzy. Myjąc brodę, skup się właśnie na skórze, delikatnie masując ją okrężnymi ruchami. Pianę spłucz letnią wodą, a razem z nią usuniesz martwy naskórek. Pielęgnacja zarostu i dbanie o kondycję włosów powinieneś zaczynać właśnie od mycia swojej brody.
Samo mycie brody jednak nie wystarczy. By skóra i zarost miały się dobrze, a włoski rosły szybko i zdrowo, trzeba je jeszcze nawilżyć i odżywić. I tu na scenę wchodzą naturalne kompozycje olejków, czyli olejki do brody.
Sprawdź jaki olejek wybrać - ranking.
Marzy Ci się cudowny preparat na porost brody? Takie specyfiki to nic innego, jak odżywcze olejki, bogate w witaminy i składniki mineralne, które wzmacniają włoski i doskonale nawilżają brodę oraz skórę pod nią. Kompozycje naturalnych olejków (często jest to np. olej rycynowy, arganowy, makadamia) sprawiają, że skóra twarzy jest optymalnie nawilżona, elastyczna i mocna. Nie łuszczy się i nie swędzi, a cenne składniki odżywcze docierają do cebulek, dzięki czemu są chętne do wytężonej pracy. Także same włoski zarostu kochają olejki. Dzięki nim są nawilżone, gładkie i miękkie, a przy tym mocne i odporne na łamanie, czy wypadanie. Warto również różnorodne olejki stosować po to, by zarost lepiej się prezentował.
Amercian Crew Beard Serum olejek do brody 50ml
Nie używałeś dotąd olejku do zarostu? Nie obawiaj się, że pozostawi po sobie ślad w postaci tłustego nalotu, albo drażniącego zapachu. Wybierając olejek dobrej jakości, możesz mieć pewność, że da subtelny i przyjemny, typowo męski i naturalny efekt zapachowy, a cały preparat błyskawicznie zostanie wchłonięty przez skórę i włoski. Mix wyselekcjonowanych naturalnych olejów to najlepszy środek na porost brody i na modelowanie brody. Doskonale wiedzą o tym barberzy, dlatego tak chętnie sięgają po olejki. Warto jednak stosować je również w domu jako doskonałe preparaty na porost brody. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach kilka kropel i rozprowadzić go na skórze i zaroście. A jeśli nie do końca odpowiada Ci konsystencja olejku, nie martw się. Rozwiązaniem może być balsam lub krem. Na porost brody działa podobnie jak olejki, bo często zawiera je swoim składzie.
Dopełnieniem pielęgnacji brody i kolejnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na jej wzrost jest czesanie. Jeśli chcesz przyśpieszyć wzrost brody, zaprzyjaźnij się więc z kartaczem. Szczotkując zarost pobudzisz krążenie krwi i wzmocnisz cebulki włosów, a przy okazji oczyścisz brodę i ładnie ją uformujesz. Poza tym, szczotkowanie brody jest bardzo przyjemne! Im częściej będziesz je wykonywał, tym lepiej dla Twojej brody.
Stosując wymienione wyżej kosmetyki do brody, nie tylko przyspieszysz jej wzrost. Sprawisz też, że będzie się dobrze prezentować, a przede wszystkim będzie zdrowa, gęsta, schludna i zadbana. Unikniesz też problemów, które często zniechęcają mężczyzn do zapuszczania brody – swędzenia i łuszczenia się skóry, jej podrażnień i przesuszenia, czy też wrastania się włosków.
Jak już wspomnieliśmy, duży wpływ na porost brody ma genetyka. Co ciekawe, znaczenie ma tu testosteron, ale także dihydrotestosteron (DHT). Jest to substancja syntetyzowana z testosteronu. Im silniej reaguje na nią organizm, tym zarost rośnie szybciej i jest bujniejszy. Ale uwaga! Większe są też predyspozycje do łysienia. Jeśli więc zapuszczanie brody idzie Ci opornie, dobra wiadomość jest taka, że masz większe szanse na utrzymanie bujnej fryzury. Nie trać jednak nadziei na zjawiskowy zarost. Daj brodzie trochę czasu i dobrze o nią dbaj, a jednocześnie i o siebie, prowadząc zdrowy tryb życia.
Dla szybkiego wzrostu brody ważna też jest:
Pomimo stosowania się do powyższych rad, broda nie chce rosnąć? Być może winny jest wiek. U większości mężczyzn, najlepszy porost brody jest między 25, a 35 rokiem życia, jednak to również nie jest regułą. Niektórzy doczekają się brody jeszcze przed 20, a inni muszą dłużej poczekać na swój pierwszy poważny zarost. Różnie bywa też z szybkością porostu brody. Niektórym zajmie to kilka, innym kilkanaście tygodni. Dostarczając włoskom niezbędnych składników stymulujących mieszki włosowe, średnio po 2-3 miesiącach zapuszczania, można stać się posiadaczem brody z prawdziwego zdarzenia. Jej gęstość u każdego będzie różna, ale dobra pielęgnacja na pewno przyczyni się do większej objętości.
Warto więc uzbroić się w cierpliwość i przeczekać najtrudniejszy pierwszy etap, gdy nieprzyzwyczajona do zarostu skóra może się buntować, a nieregularnie rosnące włoski sprawiają wrażenie nieładu. Stosuj wtedy dobre kosmetyki, przez co broda rośnie szybciej i nie daj się skusić chęci sięgnięcia po maszynkę. Pamiętaj, że z każdym dniem jesteś coraz bliżej celu jakim jest pełna broda. Możesz też raz w tygodniu zmierzyć długość włosków, aby postępy utrwaliły Cię w postanowieniu. Jeśli zadbasz o pielęgnację brody, nieprzyjemne odczucia szybko ustąpią, a Ty zauważysz szybszy wzrost włosów.
Przez pierwsze tygodnie nie przycinaj włosków, ani nie próbuj uformować brody, niech rośnie swobodnie. Możesz zaobserwować wtedy jak szybko rośnie broda w Twoim przypadku i oszacować kiedy uda Ci się zapuścić brodę o zaplanowanej długości. Po upływie 2-3 miesięcy, gdy długość brody będzie już zadowalająca, udaj się do barbera, by nadać jej odpowiedni kształt i uzyskać efekt pełnej brody. Fachowiec będzie najlepiej wiedział jak dobrać go do owalu Twojej twarzy. Później możesz sam przycinać zarost w domu używając dobrego trymera do brody i kontrolując wzrost włosów. Pamiętaj też o codziennej pielęgnacji zarostu, by pozostał ładny i silny.
Moser PRIMAT MINI 1411 TITAN trymer, maszynka do strzyżenia konturówka
Fox Tango S trymer bezprzewodowy do włosów i brody