Farbowanie włosów w ciąży – czy to bezpieczne?

14-06-2016

Okres ciąży to dla kobiety wyjątkowy czas, w którym troska o zdrowie nienarodzonego dziecka jest najważniejsza. Rezygnujemy wtedy z wielu zabiegów, mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla ciąży. Z drugiej jednak strony, chcemy wyglądać i czuć się atrakcyjnie, a wszystkie przecież wiemy, że piękne i zadbane włosy dodają najwięcej uroku! I tu pojawiają się wątpliwości: Czy rezygnacja z farbowania włosów jest konieczna? Czy jest to jednak zabieg niebezpieczny, o którym powinnyśmy zapomnieć w czasie ciąży?

farbowanie wlosow w ciazy

Nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Opinie lekarzy, w tym ginekologów i dermatologów, nie pomagają rozwiać naszych wątpliwości, ponieważ są... skrajnie różne.

Co mówią badania?

Skąd te różnice w opiniach specjalistów? Całe zamieszanie sięga lat osiemdziesiątych XX wieku. Przeprowadzono wtedy badanie na temat wpływu farbowania włosów na kształtujące się w łonie matki dziecko. Wyniki wskazywały na to, że farbowanie włosów może mieć negatywny wpływ na płód, jeśli związki chemiczne zawarte w farbach do włosów dostaną się do organizmu matki.

Miejmy jednak świadomość, że badania z ubiegłego wieku są już mocno nieaktualne i od tamtego czasu wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe technologie i metody farbowania, a producenci zmienili skład farb stosowanych do koloryzacji. Do współcześnie wytwarzanych preparatów koloryzujących dodawane są łagodniejsze środki chemiczne, wzbogacane pielęgnacyjnymi olejkami i substancjami roślinnymi. Z tego względu część lekarzy jest zdania, że składniki zawarte w dzisiejszych farbach nie przedostają się do krwiobiegu matki – ani przez włosy, ani przez nieuszkodzoną, zdrową skórę głowy.

A co z amoniakiem?

Obserwacje ekspertów pozwoliły nam zauważyć, że zawarty w środkach koloryzujących amoniak może być przyczyną gorszego samopoczucia przyszłych matek. Odpowiedzialny jest za to drażniący zapach, wydzielający się podczas zabiegu farbowania. Aby wyeliminować ryzyko związane z amoniakiem, producenci od pewnego czasu przekonują nas do innowacyjnych preparatów koloryzujących. Są one polecane w szczególności kobietom w ciąży, ponieważ nie zawierają tej nieprzyjemnej w zapachu substancji.

Obecnie na rynku mamy spory wybór wśród farb bez amoniaku w składzie. Szczególnie polecamy kilka z nich.

Matrix Color Sync Extra Coverage – koloryzacja ton w ton

https://www.fryzomania.pl/matrix-color-sync-extra-coverage-koloryzacja-bez-amoniaku-ton-w-ton-pookrywajaca-do-100-siwych-wlosow-90ml.html

Marki Matrix nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Firma funkcjonująca na rynku od ponad 30 lat nieustannie dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć nam wysokiej jakości produkty, wykorzystując najnowsze technologie.

Farba Matrix Color Sync Extra Coverage świetnie sprawdzi się, jeśli szukamy produktu, który poradzi sobie z siwymi włosami. Farba pokryje równomiernie efektownym kolorem wszystkie nasze siwe nitki, dzięki czemu uzyskamy ich piękną, jednolitą barwę i połysk. Odbudowana struktura włosa oraz łagodne wypłukiwanie się farby pozwolą długo cieszyć się kolorem, bez mocno widocznych odrostów.

Farouk Chi Color

https://www.fryzomania.pl/farouk-chi-color-farba-do-wlosow.html

Firma Farouk Systems Group należy do światowych liderów branży kosmetycznej. To oni kreują trendy i inspirują!

Jeśli pragniemy zachwycać niesamowicie intensywnym kolorem włosów, możemy sięgnąć po najbardziej rewolucyjną linię koloryzacyjną dostępną na rynku kosmetycznym. Dzięki zastosowanej technologii jonowej farba wiąże barwniki głęboko wewnątrz włosa. Producent zadbał również o jej walory pielęgnacyjne, dodając proteiny jedwabiu i naturalne składniki.

Loreal Inoa ODS2

https://www.fryzomania.pl/loreal-inoa-ods2-nowa-farba-do-wlosow-60g.html

Grupa L'Oreal od ponad stu lat przekonuje kobiety, że piękno jest w każdej z nas. Rok po roku firma intensywnie pracuje nad dostarczaniem coraz to nowych i bardziej skutecznych rozwiązań.

Do najnowszych osiągnięć firmy należy koloryzacja farbą LOREAL INOA ODS2, zapewniająca – oprócz trwałego i olśniewającego koloru – wyjątkową pielęgnację włókna włosa. Starannie opracowana formuła pomaga włosom w zachowaniu ich naturalnego poziomu lipidów i aminokwasów.

Używając produktu możemy cieszyć się intensywnym nawilżeniem i odżywieniem włosów aż przez 6 tygodni.

Loreal Dia Light – koloryzacja ton w ton

https://www.fryzomania.pl/loreal-dia-light-nowa-koloryzacja-ton-w-ton-bez-amoniaku-do-wlosow-koloryzaowanych-i-uwrazliownych.html

Polecamy również drugi produkt firmy L'Oreal, oparty na technologii kwasowej. Farba LOREAL DIA LIGHT jest idealnym rozwiązaniem, jeśli nasze włosy są uwrażliwione. Przy zachowaniu trwałości głębokiego koloru, farba LOREAL DIA LIGHT zapewnia oszałamiający połysk i świetliste refleksy. Nasze włosy są po niej miękkie w dotyku i gładkie.

Po wybraniu odpowiedniej, profesjonalnej farby pozostaje nam już tylko zachowanie środków ostrożności podczas koloryzacji. Pamiętaj więc, przyszła mamo: wstrzymaj się z koloryzacją do II trymestru, a także zadbaj o przestronne i wentylowane pomieszczenie oraz o przeprowadzenie próby uczuleniowej.

widget po rozwinięciu