Fryzomania

Farbowanie włosów w domu

Jak najszybciej odmienić swój wygląd? Oczywiście zmieniając kolor włosów! Koloryzacja włosów to jeden z najbardziej popularnych zabiegów przeprowadzanych w salonach fryzjerskich. Nic w tym zaskakującego! Chyba każda kobieta ma czasami ochotę na zmiany. Farbowanie to zresztą nie tylko sposób na zmianę wizerunku, ale także doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby zatuszować siwe włosy.

koloryzacja w domu

Koloryzacja wiąże się z ingerencją w strukturę włosa. Dlatego też tak ważne jest, aby przeprowadzić ją właściwie, np. w zaufanym salonie fryzjerskim. Chcesz oszczędzić czas i pieniądze, farbując włosy w domu? To nie taki zły pomysł! Wybierz tylko profesjonalną farbę fryzjerską. Takie preparaty są bogate w cenne dla włosów substancje odżywcze, poza tym, równomiernie nałożone, gwarantują jednolity efekt koloryzacji.

Zobacz profesjonalne farby do włosów w hurtowych cenach

Jak ufarbować włosy w domu? Dowiesz się tego w naszym artykule. Stosując się do poniższych zaleceń, unikniesz wielu błędów, które często zdarzają się przy samodzielnym farbowaniu.

Próba uczuleniowa przed rozpoczęciem farbowania

Przed każdym farbowaniem zdecydowanie musisz wykonać próbę uczuleniową. Co istotne, dotyczy to także i tych preparatów, które miałaś okazję już przetestować. Nie zapominaj o tym, że czasami alergie uaktywniają się po jakimś czasie. Wykonanie próby uczuleniowej nie jest skomplikowane. Musisz jedynie nanieść trochę farby na skórę w zgięciu łokcia. Po kilku minutach zmyj kosmetyk i przez kolejne 48 godzin kontroluj stan skóry. Objawy alergii to np.: świąd, pieczenie albo wysypka. Jeśli w tym czasie nie zaobserwujesz żadnego z tych objawów, możesz użyć wybranej farby do koloryzacji włosów.

Przygotuj włosy do zabiegu

Efekty koloryzacji w dużym stopniu zależą od tego, w jakiej kondycji są Twoje włosy przed farbowaniem. Jeśli Twoje włosy są zdrowe, witalne, kolor będzie bardziej trwały i intensywny.

Tuż przed farbowaniem nie myj włosów. Dlaczego? Gdy włosy są lekko przetłuszczone, sebum chroni je naturalnie przed działaniem preparatu koloryzacyjnego. O ile mycie bezpośrednio przed farbowaniem nie jest wskazane, o tyle warto je wyszczotkować. W ten sposób usuniesz kurz i inne zanieczyszczenia z włosów, a poza tym rozprowadzisz sebum na całej długości włosa. Uwaga: zalecane jest lekkie przetłuszczenie. Jeśli jednak Twoje włosy są już mocno zabrudzone, warto je łagodnie umyć.

Rozczesane, suche włosy podziel na 4 sekcje i każdą z nich podepnij spinką. Przy podziale na sekcje musisz zrobić dwa przedziałki na włosach – od czoła do karku i od jednego do drugiego ucha. To znacznie ułatwi dokładne, równomierne nałożenie preparatu koloryzacyjnego.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Samo farbowanie nie jest zbyt trudne, ale trzeba od razu zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi. Na pewno przydadzą Ci się:

Następnie trzeba wymieszać farbę, tzn. połączyć w miseczce krem koloryzujący i utleniający. Najlepiej od razu przygotować też odżywkę, którą nałożysz po farbowaniu. To bardzo ważne, ponieważ odżywka (najczęściej dołączona do farby) pomoże domknąć łuski włosów. Przed nałożeniem farby nanieś na skórę na linii włosów tłusty krem (wystarczy cienka warstwa) – chodzi o to, aby uniknąć nieestetycznych zabrudzeń w tych rejonach.

Przygotuj farbę

Następnym krokiem jest przygotowanie farby do aplikacji na włosach. Musisz dokładnie wymieszać krem koloryzujący z utleniającym w odpowiednich propozycjach. Mieszaj oba preparaty tak długo, aż powstanie jednolita masa.  Pamiętaj o tym, że gotowa farba dość szybko się utlenia, co oznacza, że po przygotowaniu w krótkim czasie zmienia swoje właściwości. Dlatego możesz rozrobić farbę dwa razy – osobno na odrosty i osobno na końcówki. Jeśli po farbowaniu zostanie Ci jeszcze farba, wyrzuć ją.

Nałóż farbę na włosy

Od tego, jak nałożysz farbę na włosy zależy ostateczny efekt farbowania. Warto się więc postarać! Jak już wspomnieliśmy, najpierw należy podzielić włosy na cztery sekcje. Dopiero po tym można zacząć aplikację preparatu farbującego. W pierwszej kolejności powinnaś nałożyć farbę na odrostach. Dlaczego? Ta część włosów jest najmłodsza i najzdrowsza, co oznacza, że jest też najbardziej odporna na działanie farby. Zacznij od włosów nad karkiem, później nałóż farbę na włosy nad uszami, na koniec zajmij się włosami na szczycie głowy. Wbrew pozorom ta kolejność jest istotna. Szczyt głowy to miejsce najcieplejsze, dlatego w tym rejonie farba najszybciej zacznie działać. Jeśli natomiast farbujesz włosy przede wszystkim po to, aby ukryć siwiejące pasma, zacznij od tych miejsc, w których jest najwięcej siwych włosów.

Bardzo ważne jest oczywiście równomierne, precyzyjne naniesienie farby. Od tego zależy finalny efekt farbowania! Najlepiej byłoby, gdybyś w każdej z czterech wyodrębnionych sekcji wydzieliła dodatkowo pasma o szerokości mniej więcej 2 cm. To zapewni Ci większy komfort przy nakładaniu farby. Wystarczy niewielka ilość  preparatu, aby farbowanie przyniosło spodziewane efekty.

Jak długo należy trzymać farbę na włosach?

To zależy! Jeśli poddajesz swoje włosy regularnej koloryzacji, powinnaś potrzymać 20 minut farbę na odrostach, po tym czasie nałożyć ją na końce i potrzymać jeszcze 10 minut. To w zupełności wystarczy. Natomiast, jeśli farbujesz włosy po raz pierwszy, powinnaś rozprowadzić preparat na całych włosach (w opisanej powyżej kolejności) i zostawić go na 30 minut.

Wiele osób wydłuża czas zalecany przez producenta, aby uzyskać bardziej trwały efekt. To bez sensu! Z czasem farba traci swoje właściwości. Z drugiej strony nie powinnaś także skracać czasu farbowania, ponieważ kolor może być mniej intensywny, jego trwałość też będzie krótsza.

Zmyj dokładnie farbę z włosów

Zmywanie farby to ostatni etap koloryzacji. Zacznij od zwilżenia włosów odrobiną wody, następnie masuj je tak długo, aż powstanie piana. Dopiero po tym możesz zacząć spłukiwanie włosów. Bądź dokładna! Płucz włosy tak długo, dopóki spływająca z nich woda nie będzie zupełnie czysta. Później możesz (nie jest to jednak konieczne) umyć włosy szamponem. Po koloryzacji musisz koniecznie zamknąć łuski włosa. W tym celu zastosuj odżywkę zakwaszającą (najczęściej dołączoną do farby) lub przygotuj płukankę octową. Wystarczy wymieszać łyżkę octu jabłkowego z litrem wody, a następnie spłukać roztworem włosy, aby uzyskać pożądany efekt.

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz