Fryzomania

Jak dbać o włosy? Czyli odpowiednia pielęgnacja włosów

Chcesz mieć zdrowe, lśniące włosy? Oczywiście wygląd i kondycja Twoich włosów zależy od wielu czynników. Dieta, geny, pielęgnacja, zabiegi fryzjerskie – to wszystko ma wpływ na to, jak prezentują się Twoje włosy. Genów nie zmienisz, jednak odpowiednia pielęgnacja może znacznie poprawić wygląd i zdrowie Twoich włosów. Jak o nie dbać? Jak zacząć? Mamy dla Ciebie kilka porad.

jak dbać o włosy?

Określ, jaki masz rodzaj włosów

Zanim wdrożysz jakikolwiek plan pielęgnacyjny, powinnaś określić, jaki masz rodzaj włosów. To absolutna podstawa! Musisz wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • stopień nawilżenia włosów – włosy mogą być suche, suche i zniszczone lub normalne;
  • grubość i gęstość włosów – włosy mogą być grube, cienkie, gęste lub rzadkie;
  • rodzaj skrętu – włosy mogą być proste, kręcone lub falowane.

W oparciu o Twój rodzaj włosów możesz dobrać odpowiedni rodzaj pielęgnacji. Przykładowo, jeśli Twoje włosy są suche, możesz nawilżyć je za pomocą odżywczych masek lub olejów. W przypadku włosów zniszczonych powinnaś zastanowić się, co doprowadziło do ich zniszczenia i na przyszłość unikać tego czynnika. A może Twoje włosy są rzadkie? Jeśli tak trzeba określić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Inaczej pielęgnuje się włosy, które są rzadkie na skutek problemów hormonalnych lub niedożywienia, inaczej natomiast w przypadku, gdy przyczyną są indywidualne uwarunkowania genetyczne.

Bardzo ważna jest także porowatość włosa – może być niska, średnia lub wysoka. Co to właściwie znaczy? Im bardziej porowaty jest włos, tym większą przenikalnością się cechuje. W praktyce oznacza to, że porowaty włos co prawda wchłania dużo substancji, jednak także stosunkowo szybko je traci. W zależności od stopnia porowatości włosów należy dobrać właściwą pielęgnację, bazującą na emolientach i humektantach. Chodzi o to, aby odżywić wnętrze włosów i jednocześnie uszczelnić ich powierzchnię.

W przypadku włosów porowatych konieczna jest intensywna pielęgnacja. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli Twoje włosy są niskoporowate. Takie włosy są zdrowe, a ich struktura stosunkowo szczelna. Nie wchłaniają dużej ilości kosmetyków, ale i nie tracą ich tak szybko. Dlatego pielęgnacja włosów niskoporowatych nie jest zbyt wymagająca.

Określ rodzaj skóry na głowie

Nie tylko typ włosów, ale także i rodzaj skóry na głowie jest ważny, gdy chodzi o prawidłową pielęgnację. Skóra na głowie może być: normalna, wrażliwa, sucha, tłusta. Szczególnie problematyczna jest skóra na głowie z łupieżem lub innymi dolegliwościami.

Jak na pewno się domyślasz, najmniej problematyczna pod względem pielęgnacyjnym jest skóra normalna. W takim przypadku wystarczy zwykły szampon do włosów. W każdym innym natomiast należy szukać kosmetyków dostosowanych do szczególnych potrzeb skóry. W praktyce oznacza to, że do skóry suchej powinnaś zastosować emolienty i humektanty, aby ją nawilżyć, z kolei skórę tłustą powinnaś nawilżać i jednocześnie odtłuszczać. Do pielęgnacji skóry z łupieżem należy użyć szamponu przeciwgrzybicznego. Masz skórę wrażliwą na głowie? Jeśli tak, powinnaś przede wszystkim unikać substancji, które ją podrażniają.

A co, jeśli rodzaj skóry głowy nie jest taki sam jak rodzaj włosów? Połączenia takie jak np. sucha skóra i włosy normalne albo suche włosy i tłusta skóra to wcale nie rzadkość. W takich przypadkach trzeba osobno pielęgnować włosy i skórę na głowie.

Zastanów się, co chcesz osiągnąć

Zanim sięgniesz po kosmetyki do włosów, powinnaś zastanowić się, jaki jest cel Twoich działań. Inne kroki pielęgnacyjne będą wskazane, jeśli chcesz ograniczyć wypadanie włosów, a inne, gdy zależy Ci na nawilżeniu suchych włosów albo przyśpieszeniu ich porostu. Jak mają wyglądać Twoje włosy? Jaki problem z włosami chciałabyś wyeliminować? Te dwa pytania powinnaś sobie zadać, zanim wdrożysz jakikolwiek plan pielęgnacji.

Pamiętaj jednak, że są pewne ograniczenia. Jeśli przykładowo Twoje włosy na skutek czynników genetycznych są raczej cienkie, nie staną się tak grube jak włosy osoby, która odziedziczyła je po rodzicach. Co nie zmienia faktu, że dobrze dobrana pielęgnacja, zdrowa dieta i suplementacja mogą przynieść zadowalające efekty.

Wyeliminuj dotychczasowe błędy w pielęgnacji

Żadne kosmetyki nie pomogą, jeśli będziesz nadal niszczyć swoje włosy. Zacznij od wyeliminowania błędów w dotychczasowej pielęgnacji. Może się okazać np., że stosujesz kosmetyki nieodpowiednie dla Twojej skóry na głowie lub Twoich włosów. Być może suszysz lub olejujesz włosy w nieprawidłowy sposób. Poszukaj informacji w Internecie.

odpowiednia pielęgnacja włosów

A może systematycznie niszczysz włosy, np. codziennie je prostując słabą prostownicą, tapirując lub szarpiąc podczas rozczesywania? Jeśli chcesz poprawić kondycję i wygląd włosów, musisz przestać je niszczyć. Dlatego dobrze przyjrzyj się temu, jak na co dzień je traktujesz i postaraj się ograniczyć czynniki, które negatywnie wpływają na stan włosów.

Poszukaj inspiracji w Internecie

W Internecie możesz znaleźć wiele interesujących blogów „włosomanaiczek”. Na pewno uda Ci się trafić na blogerki, które mają podobne cele i problemy pielęgnacyjne jak Ty. Po co zaczynać zupełnie od początku skoro można skorzystać z doświadczenia innych? Nie dość, że zaoszczędzisz czas i pieniądze, to jeszcze możesz zrezygnować z różnych niezbyt przyjemnych dla Twoich włosów eksperymentów pielęgnacyjnych. Poszukaj „włosomaniaczki„, która osiągnęła dobre efekty w pielęgnacji włosów takich, jak Twoje. To pozwoli Ci uniknąć wielu błędów.

Szukaj nowych w informacji

Jeśli chcesz dobrze pielęgnować włosy, staraj się na bieżąco zdobywać wiedzę na temat włosów, ich pielęgnacji, nowych akcesoriów i kosmetyków fryzjerskich na rynku. Sprawdź, jakie składniki w kosmetykach do włosów są wskazane, a jakich należy unikać i zawsze analizuj składy szamponów, masek, odżywek itd. Na początku jest to skomplikowane. Ale w Internecie znajdziesz liczne instruktaże dotyczące prawidłowego czytania składów kosmetyków. Bez problemu dowiesz się także, jakie składniki są wskazane do pielęgnacji konkretnego typu włosów.

Weryfikuj informacje!

Nie da się zaprzeczyć, że Internet to znakomite źródło informacji. Z drugiej strony nie zapominajmy o tym, że w sieci możemy znaleźć wiele bezwartościowych stron, na których publikowane są błędne, niesprawdzone informacje. Zawsze staraj się weryfikować znalezione informacje, zwłaszcza gdy trafiłaś na nową stronę lub jakiś fakt już na wstępie Cię zaskoczył. Taka kontrolowana nieufność jest bardzo wskazana, jeśli chcesz mieć pewność, że pielęgnujesz swoje włosy w sposób właściwy, bezpieczny.

Przyjrzyj się akcesoriom i kosmetykom do włosom na Twojej półce w łazience

Na pewno masz różne kosmetyki i akcesoria fryzjerskie, które wykorzystujesz do codziennej pielęgnacji włosów. Warto się im na początek przygody z „włosomaniactwem” dobrze przyjrzeć. Nawet, jeżeli dotąd nie poświęcałaś się za bardzo pielęgnacji włosów, masz w łazience szampon, odżywkę, maskę itd. Coraz więcej osób używa wcierek i olejów. Jeśli natomiast chodzi o akcesoria do pielęgnacji włosów, warto zwrócić uwagę na swojej ręczniki, szczotki, suszarkę, grzebienie itd. O co chodzi z tym przeglądem? Musisz zdecydowanie ograniczyć czynniki, które pogarszają stan Twoich włosów. Jeśli używasz np. prostownicy starej generacji, suszarki, któa wysusza Twoje włosy albo serum do końcówek, które zawiera sporo alkoholu czy innych kosmetyków o złym składzie, zdecydowanie powinnaś się ich pozbyć. Profesjonalne produkty do włosów możesz zobaczyć w profesjonalnej hurtowni fryzjerskiej.

Jak kupować kosmetyki do pielęgnacji włosów?

Wcale nie zachęcamy Cię od razu do wydawania fortuny na nowe kosmetyki do włosów. Pozbądź się tylko tego, co szkodzi. Pozostałych produktów możesz nadal używać. Dopiero, gdy się skończą, możesz zastanowić się nad zakupem nowych. My zachęcamy Cię do sięgnięcia po profesjonalne kosmetyki fryzjerskie. Dlaczego? Są to produkty, których skład jest bardzo dopracowany. Profesjonalne szampony, maski i odżywki cechują się wysoką koncentracją składników odżywczych. Przy systematycznym stosowaniu dość szybko zauważysz poprawę kondycji włosów.

włosy piękne

Kontroluj stan włosów na bieżąco!

To podstawa dobrej pielęgnacji! Obserwuj swoje włosy, zwracaj szczególną uwagę na to, jak reagują na konkretne produkty. To jednak nie wszystko. Na stan włosów wpływa wiele różnych czynników, w tym także pogoda, rodzaj używanej szczotki, częstotliwość suszenia, prostowania włosów itd. Drobne zmiany nie tak łatwo stwierdzić z dnia na dzień. Zachęcamy Cię do regularnego robienia zdjęć włosom, np. co miesiąc. To pozwoli Ci ocenić, jak zmienia się ich kondycja i czy przyrost jest satysfakcjonujący.

A Ty jaki sposób dbasz o swoje włosy? Napisz kosniecznie w komentarzu co i jak robisz aby Twoje włosy były w lepszej kondycji:)

1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz