Tradycyjne naturalne metody dbania o zdrowie, m. in. Ajurweda, czy chińska medycyna ludowa to źródła, do jakich warto sięgać szukając najlepszych składników pielęgnujących naszą skórę oraz włosy. Znajdziemy wśród nich m. in. roślinę, która wywodzi się z Azji, ale jest popularna i ceniona za swoje właściwości na całym świecie. To hibiskus, inaczej róża chińska, czy malwa sudańska. Znamy go przede wszystkim z postaci pełnego witamin naparu o orzeźwiającym kwaskowatym smaku i wzmacniającym organizm działaniu. Jednak na tym nie koniec jegi znakomitych właściwości. Dowiedz się jak działa hibiskus na włosy i wykorzystaj jego niezwykłą moc w codziennej pielęgnacji.
Hibiskus to roślina wywodząca się z Tajwanu i Państwa Środka. Inne jego nazwy, to Hibiscus rosa-sinensis (róża chińska) i Hibiscus sabdariffa (ketmia szczawiowa lub malwa sudańska). Kwiaty hibiskusa są często stosowane w formie naparu, a z nasion pozyskiwany jest cenny ekstrakt. Znajdziemy go w składach kosmetyków do skóry oraz włosów. Jego właściwości to przede wszystkim wzmacnianie, pobudzanie zdrowego porostu włosów i zwalczanie nadmiernego przerzedzania, ale również ochrona i pomoc w zachowaniu głębi koloru oraz blasku. Doskonały wpływ hibiskus ma również na skórę głowy, ponieważ łagodzi podrażnienia, redukuje swędzenie i niweluje łupież. Poprawia też mikrokrążenie, co sprawia, że mieszki włosowe są lepiej dotlenione i pracują wydajniej, co przekłada się na zdrowy porost. Włosy oraz skóra otrzymują solidną porcję witamin i minerałów, dzięki czemu są mocne, gładkie i zdrowe.
Znakomite działanie hibiskusa na włosy to zasługa jego składników. Najważniejsze naturalne substancje, które należy tu wyróżnić to:
Wiesz już jakie składniki odpowiadają za tak świetne dla włosów działanie hibiskusa oraz jakie problemy można dzięki niemu zwalczyć. Pora zastanowić się jaka forma stosowania hibiskusa na włosy będzie najbardziej Ci odpowiadać.
1. Stosowanie wewnętrzne – picie naparu z hibiskusa
Picie naparu z hibiskusa to jeden ze sposobów na dostarczanie składników odżywczych, które wspomagają zdrowie włosów i skóry głowy. Taka kuracja wymaga jednak regularnego spożywania przez dłuższy czas, aby efekty dały się zauważyć. Na pewno jednak warto dostarczać całemu organizmowi cennych składników zawartych w hibiskusie. W dodatku napój z dodatkiem hibiskusa jest smaczny i świetnie gasi pragnienie.
2. Kosmetyki do włosów z hibiskusem
Dobre kosmetyki do włosów z hibiskusem zawierają wyciąg, a więc wszystko, co najlepsze w tej roślinie. Działają więc znakomicie i można łatwo dopasować je do konkretnych potrzeb włosów.
Zobacz polecane kosmetyki do włosów z hibiskusem:
3. Płukanki do włosów z hibiskusa
Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów mogą być płukanki z hibiskusa. Napar należy sporządzić gotując kilka łyżek suszanych kwiatów w litrze wody przez około kwadrans. Przestudzonym i odcedzonym płynem spłukujemy włosy po umyciu. Regularnie stosowany zabieg pomoże w utrzymaniu koloru włosów farbowanych. Sprawdzi się również jako naturalny sposób na walkę z nadmiernym przetłuszczaniem skóry głowy.
Zobacz: masażer do skóry głowy
Bez względu na to który sposób stosowania hibiskusa na włosy wybierzesz, ważna jest regularność dla uzyskania i utrzymania najlepszych efektów. Systematycznie stosując go w swojej rutynie pielęgnacyjnej, zauważysz, że włosy są:
wzmocnione i zagęszczone
bardziej elastyczne i odporniejsze na uszkodzenia
mają głęboki kolor oraz połysk
są nawilżone i odżywione
zyskują gładkość i nie puszą się
są podatniejsze na układanie
nie wypadają nadmiernie
skóra głowy jest zdrowa, nie swędzi i nie przetłuszcza się przedwcześnie