Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Wbrew pozorom, wcale nie jest to błahe zagadnienie. Przecież szczotki używamy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. A bywa i tak, że nie rozstajemy się z nią przez cały dzień, bo lubimy mieć swoją fryzurę pod kontrolą. Szczotka ma więc częsty i regularny kontakt z naszą skórą, włosami, dłońmi. Dlatego tak ważne jest, aby była utrzymana w czystości i nie stała się siedliskiem bakterii. Poza tym, gdy będziemy o nią dbać, posłuży nam lepiej i zdecydowanie dłużej. Jak czyścić szczotkę do włosów? Sprawdźmy najlepsze sposoby na czyszczenie szczotek.
Jak ustaliliśmy na wstępie, szczotkę do włosów powinnyśmy czyścić systematycznie, by dobrze nam służyła i by nie zbierały się na niej bakterie. Zalegające na szczotce obumarłe włosy, zanieczyszczenia, sebum i złuszczony naskórek okraszone lepkimi resztkami kosmetyków są dla bakterii niczym suto zastawiony stół. Zasiadają przy nim chętnie, masowo (według badań to ponad 500 kolonii na każdy centymetr kwadratowy) i zadomawiają się na długo. Lepiej do takiego biesiadowania nie dopuścić, bo może się to dla nas skończyć przykrymi dolegliwościami, takimi jak podrażnienia, łupież, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, a także nasilone przetłuszczanie, czy wypadanie włosów. Poza tym czesanie włosów niezbyt czystą, (a właściwie brudną) szczotką jest trochę jak zakładanie brudnych ubrań po prysznicu. Brud, resztki kosmetyków i bakterie znowu przeniosą się z brudnej szczotki na czyste, pachnące włosy. Warto więc pamiętać o dokładnym umyciu szczotki przynajmniej raz na kilka dni, a także o systematycznym, codziennym oczyszczaniu jej z włosów i kurzu. To przecież nic trudnego, ani czasochłonnego. Sprawdźmy jakimi metodami najlepiej czyścić szczotki do włosów.
Najprostszym sposobem systematycznego czyszczenia szczotki z włosów i kurzu jest pozbywanie się ich „na sucho” po każdym użyciu. Wystarczy, że zdejmiemy pozostałe na szczotce włosy dłonią lub pomagając sobie jakimś wąskim przyrządem jak szpikulec od grzebienia, czy np. rękojeść pędzelka do farbowania włosów. Może być to również grzebień, patyczek kosmetyczny, czy wykałaczka – cokolwiek, co pozwoli nam wydobyć włosy spomiędzy wypustek szczotki. Jeśli szczotka jest z włosia, można wyczesać kurz grzebieniem o gęsto rozmieszczonych ząbkach. To dobry sposób, aby na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń, jednak nie znaczy to, że nie trzeba raz na kilka dni (a przynajmniej raz w tygodniu), szczotki wyczyścić gruntownie, na mokro. Jak to zrobić? Mamy kilka polecanych sposobów. Wybierz metodę dopasowaną przede wszystkim do materiału, z jakiego jest wykonana Twoja szczotka do włosów.
Zobacz: TOP5 najlepsza szczotka do włosów – znajdź swój ideał
Jak widzisz w powyższym rankingu najwyższą lokatę zajmuje kultowa szczotka do włosów Olivia Garden Finger Brush. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza i najlepiej oceniana szczotka do rozczesywania i modelowania, która bez trudu radzi sobie z każdym rodzajem włosów. To między innymi dlatego, że jej elastyczne wypustki otoczone są naturalnym włosiem dzika. Jak czyścić szczotkę Olivia Garden Finger Brush? Pierwszym krokiem jest usunięcie brudu i włosów. Tu najlepiej sprawdzi się grzebień z wąsko rozstawionymi ząbkami, którymi wyczeszemy z włosia wszelkie drobinki zanieczyszczeń. Możesz też użyć w tym celu specjalnego przyrządu do czyszczenia szczotek.
Gdy już pozbędziesz się włosów i brudu, pora na mycie. Jak umyć szczotkę do włosów z naturalnym włosiem? Wystarczy delikatny szampon i ciepła woda. Połącz je, by wytworzyła się piana. Palcami umyj włoski szczotki i dokładnie wypłucz pianę, a następnie pozostaw szczotkę do wyschnięcia. Do mycia włosia możesz wykorzystać również piankę do golenia. Pozostaw ją na szczotce przez około kwadrans, a następnie spłucz wodą.
Po wyczyszczeniu, szczotkę do włosów można zdezynfekować, by zabezpieczyć ją przed nieproszonymi gośćmi, jakimi są bakterie. Możesz to zrobić preparatem do dezynfekcji, wodą utlenioną lub wodą z odrobiną olejku herbacianego o właściwościach antybakteryjnych.
W opisany powyżej sposób możesz myć każdą szczotkę z naturalnego włosia. Warto to robić systematycznie, bo włosie ma swoją żywotność, a zadbane posłuży nam przez znacznie dłuższy czas. Szczotki Finger Brush mają plastikowy korpus, co znacznie ułatwia ich mycie. Jeśli Twoja szczotka jest drewniana, nadmiar wody będzie niewskazany, dlatego mycie wykonuj na samym włosiu, np. poprzez zanurzenie szczotki w ciepłej wodzie z szamponem, nie mocząc drewnianego trzonka. Rękojeść natomiast możesz co jakiś czas nasmarować olejkiem, a następnie dokładnie przetrzeć ręcznikiem papierowym.
Nie tylko włosie stosowane jest w szczotkach do rozczesywania. Jeśli używasz plastikowej szczotki, jej czyszczenie nie będzie wymagające. Wystarczy pozbyć się włosów w opisany wyżej sposób, a następnie dokładnie umyć szczotkę ciepłą wodą i szamponem do włosów. Pomoże w tym stara szczoteczka do zębów lub do paznokci. Na koniec wypłucz szczotkę pod bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia na ręczniku. Mycie szczotki zajmie Ci dosłownie kilka chwil.
Pamiętaj, że szczotka jest najlepszą przyjaciółką Twoich włosów i skóry głowy (oczywiście jeśli nie jest to brudna szczotka). Warto więc wybrać dobrą szczotkę, wykonaną z wysokiej jakości materiałów i dbać o nią na co dzień wpisując czyszczenie szczotki w swoją pielęgnacyjną rutynę.
Wiesz już wszystko o czyszczeniu brudnych szczotek? Pamiętaj, że kurz, martwy naskórek i zalegające włosy nie pomogą w pielęgnacji włosów. Czym kierować się natomiast przy wyborze szczotki? Włosy bardzo dobrze reagują na naturalne włosie, np. włosie dzika. Szczotki z włosia naturalnego wygładzają i nabłyszczają włosy, dbają również świetnie o skórę głowy.