Karbowane włosy - fryzury, metody karbowana włosów 2022

02-05-2022

Pamiętasz szalone lata 90.? Te zwariowane, nieco przerysowane kolorowe ciuchy i fryzury, będące wyrazem radosnej energii i młodzieńczego, niepokornego luzu? W latach 80. i 90. karbowane włosy pełne objętości, w połączeniu z wyrazistym makijażem robiły efekt WOW na ekranach i na ulicach. Nosiły się tak wielkie gwiazdy jak Madonna, a później Cristina Aguilera, Beyonce, czy Britney Spears. Pokarbowane włosy królowały też w Polsce. Gdy tylko na rynku pojawiło się urządzenie powszechnie znane jako gofrownica do włosów, karbowane fryzury robiły prawdziwy szał na dyskotekach i koncertach. A moda, jak to moda, uwielbia zataczać kręgi i wracać. Dlatego pokarbowane fryzury dziś wracają do łask. Oczywiście w odświeżonym wydaniu. Czym i jak wykonać karbowanie włosów dla najlepszego efektu? Jakie są najmodniejsze fryzury z karbowanych włosów? Sprawdźmy.

karbowane włosy

Karbowanie włosów – wykonaj je bezpiecznie dla włosów i efektownie

Karbowanie włosów wykonuje się przy użyciu karbownicy, czy inaczej gofrownicy do włosów. Wyglądem przypomina ona prostownicę, z tym, że ma zygzakowaty kształt płytek. Na rynku znajduje się dziś ogromny wybór karbownic do włosów o różnych parametrach. Aby stylizowanie włosów było bezpieczne, radzimy wybierać sprzęt dobrej jakości i uznanych marek. Technologia wykonania powłoki grzewczej ma tu ogromne znaczenie. W modelach profesjonalnych jest ona zaprojektowana tak, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów. Pomaga w tym również możliwość regulacji temperatury, dzięki której można dopasować ją do rodzaju włosów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ŻANETA - EKO STYLISTKA (@zaneta_sakowska)

Ważny jest również rozmiar płytek. Przy włosach krótkich, albo przy karbowaniu włosów tylko u nasady, albo też małych partii włosów, sprawdzi się tzw. mini karbownica z wąskimi płytkami. Natomiast w przypadku włosów dłuższych, kiedy chcemy je karbować w całości, czy w sporych częściach, lepsza będzie większa powierzchnia płytek. Jednym ruchem pokarbujemy wtedy większą powierzchnię włosów.

Automatyczna karbownica do włosów – szybka i prosta stylizacja

Jeśli włosy są długie i gęste, a Ty chcesz je pokarbować w całości albo sporej części, będzie to wymagać czasu i cierpliwości. Tradycyjna karbownica do włosów działa tak, że musisz złapać pomiędzy płytki każdy jeden fragment, który ma być pogofrowany. Rozwiązaniem, które jest niezwykle pomysłowe i pomaga zaoszczędzić na czasie jest karbownica do włosów automatyczna, którą wystarczy przeciągnąć po całym paśmie, by osiągnąć doskonały efekt. Jej płytki obracają się i same suną po włosach. Sprawdziliśmy to na naszej koleżance – Marcie, która ma wyjątkowo grube włosy.

Zobacz jak zrobić karbowane włosy - karbownica do włosów efekt:

Jak widzisz, automatyczną karbownicą do włosów możesz więc dowolnie stylizować fryzurę łatwo i szybko. Pokarbujesz nią bez trudu całe długie włosy lub pasemka. Urządzenie ma wszystko, czego potrzebujesz – regulację temperatury, ceramiczne płytki i solidne wykonanie. My jesteśmy nią zachwycone!

Jak karbować włosy bezpiecznie i skutecznie?

Masz już swoją karbownicę do włosów? Używaj jej „z głową”, mając na uwadze bezpieczeństwo włosów i stosując się do podstawowych zasad. O czym warto pamiętać przy karbowaniu włosów?

1. Nigdy nie karbuj włosów mokrych lub wilgotnych. Jeśli stylizujesz je po myciu, najpierw dokładnie wysusz włosy.

2. Zanim zaczniesz karbowanie włosów, koniecznie zastosuj na włosy dobry kosmetyk termoochronny, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem ciepła. To bardzo ważne, aby włosy pozostały w dobrej kondycji, nawet jeśli stylizujesz je często. Sprawdź nasz ranking sprayów termoochronnych.

3. Przed pokarbowaniem włosów, dokładnie je rozczesz i wygładź. Najlepiej przy użyciu szczotki z naturalnym włosiem, która łatwo i bez ciągnięcia rozczesuje każdy rodzaj włosów, a przy okazji wygładza ich powierzchnię i zapobiega puszeniu.

4. Karbowanie zacznij przy samej nasadzie (chyba, że chcesz pokarbować tylko część włosów). Dla ułatwienia, podziel włosy na partie. Jeśli używasz karbownicy automatycznej, powoli przesuwaj urządzenie po paśmie w stronę końcówek. Jeśli masz tradycyjną karbownicę, łap pomiędzy płytki miejsce przy miejscu.

5. Masz już pokarbowane włosy? Dla zabezpieczenia, np. przed kaprysami pogody, możesz spryskać je lekkim lakierem. Karbowane włosy mają to do siebie, że są bardzo trwałe. Pozostaną z Tobą aż do kolejnego mycia włosów.

Zobacz też: jak unieść włosy u nasady karbownicą?

Pokarbowane włosy bez karbownicy?

Czy karbowane włosy bez karbownicy i stylizacji na gorąco są do zrobienia? Tak! Na umytych, lekko wilgotnych włosach (ale nie mokrych), zapleć cienkie warkoczyki. Im cieńsze będą, tym wyraźniejsze, drobniejsze będzie ich pokarbowanie. Karbowanie włosów warkoczykami potrzebuje jednak czasu. Cieniutkie warkoczyki najlepiej pozostawić na noc i rozpuścić rano. Efekt nie będzie jednak tak równomierny, jak po użyciu karbownicy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The world is the runway ????????????✨ (@natkapst.portfolio)

Najmodniejsze fryzury z karbowanych włosów

Zastanawiasz się jak można stylizować karbowane włosy? Fryzury z karbowanych włosów dają Ci szerokie pole do popisu! Jakie są najpopularniejsze stylizacje?

  • Karbowane włosy krótkie – dzięki karbowaniu przy nasadzie, krótkie włosy efektownie się unoszą. Przy karbowaniu krótkich włosów sprawdzi się wąska mała karbownica, która z łatwością złapie włosy przy samej nasadzie i pokarbuje ich mały fragment. Gotową fryzurę dobrze jest utrwalić lakierem na karbowane fragmenty.
  • Afro z karbowanych włosów – ta fryzura sprawdzi się najlepiej na włosach średniej długości. Pełne objętości afro okalające całą głowę osiągniesz karbując całe włosy, pasmo po paśmie. Najlepiej sprawdzi się tu automatyczna karbownica do włosów.
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marta Gruntmejer (@martagruntmejer)

  • Wysoki kok – dzięki karbowaniu, kok będzie miał zachwycającą objętość. Nie musisz karbować wszystkich włosów. Zbierz je w kucyk na czubku głowy i pokarbuj część pasm, a następnie uformuj kok.
  • Kucyk wysoki – to świetna propozycja dla posiadaczek długich włosów. Pokarbowane pasma zaczynają się tam, gdzie włosy są spięte gumką, co daje efekt kucyka pełnego objętości.
  • Niski kucyk – efektownie wygląda zarówno z całych pokarbowanych włosów, jak i karbowanych tylko na samym kucyku.
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Wella Polska (@wellapolska)

  • Warkocz dobierany – z pokarbowanych włosów świetnie się prezentuje i jest ostatnim krzykiem mody. Wykonaj karbowanie włosów na całości, a następnie zapleć warkocz lub warkocze.
 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Urodajnia (@urodajnia_otwock)

 • Pokarbowane pasemka – cienkie lub grubsze, na całej długości lub fragmentach – wybór należy do Ciebie, im więcej fantazji, tym lepiej! Nawet jedno pasmo włosów pokarbowane robi wrażenie, chyba że zdecydujesz się na więcej. Bez względu na to, czy masz naturalne włosy, czy farbowane.

Planujesz zrobić karbowane włosy?

Fryzury z karbowanych włosów dają Ci właściwie nieograniczone możliwości. Pokarbowane pasma świetnie urozmaicają upięcia, dodają włosom objętości, unoszą je u nasady, a także sprawiają, że stylizacja nabiera charakteru i tzw. pazura. Dla kogo karbowane włosy są dobrym pomysłem? Między innymi dla osób, które mają cienkie włosy. Możesz też łączyć karbowane włosy z prostymi, czy nawet lokami, albo możesz pokusić się i pokarbować całe rozpuszczone włosy. Wybór fryzur z pokarbowanych włosów jest ogromny. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zainspirował Cię do karbowania włosów i tworzenia zjawiskowych włosowych stylizacji!