Posiadanie zarostu zobowiązuje! Nawet jeśli regularnie zasiadasz w fotelu barberskim, by oddać swoją brodę w ręce profesjonalistów, to nie zapominaj, że ona (znaczy broda) potrzebuje Twojej uwagi każdego dnia. Aby była estetyczna i zadbana, powinieneś ją więc oczyszczać, odżywiać, ale również i szczotkować. Jednym z podstawowych narzędzi, by pielęgnować zarost jest niewątpliwie kartacz do brody. Ranking TOP6 najlepszych modeli opracowaliśmy po to, by ułatwić Ci wybór kartacza idealnego. Pod zestawieniem natomiast znajdziesz cenne wskazówki o tym po co i jak używać kartacza do brody.
Jeśli szukając kartacza do brody zamierzasz celować w najwyższą jakość użytych materiałów oraz wykonania, koniecznie zwróć uwagę na niekwestionowany numer jeden naszego rankingu. Śląska marka barberska Cyrulicy ma w swojej ofercie rewelacyjne kartacze do brody w dwóch wersjach. Trzony stanowi drewno bukowe, a różnica polega na zastosowanym włosiu. W standardowej wersji jest to szczecina dzika, natomiast w przypadku wegańskiego kartacza jest to włosie nylonowe, syntetyczne o optymalnej twardości i właściwościach hipoalergicznych. Obie te szczotki do brody mają dobrze przemyślany rozstaw włosia, co sprawia, że szczotkowanie przebiega gładko i przyjemnie.
W naszym rankingu najlepszych kartaczy do brody nie mogło zabraknąć świetnie ocenianej marki z wysp. Mowa o brytyjskiej marce barberskiej Morgans, która ma spore osiągnięcia w dziedzinie dbania o męską urodę. Kartacz z dzika Morgans jest wykonany z wyselekcjonowanego ciemnego drewna. Trzonek jest wyprofilowany tak, aby kartacz nie wyślizgiwał się z dłoni podczas szczotkowania zarostu. Te kartacze do brody mają w pełni naturalne włosie o świetnych właściwościach.
Zew to polska marka barberska, która siłę napędową czerpie wprost z natury samego serca Bieszczad. W jej ofercie znajdziemy nie tylko naturalne kosmetyki o bogatym składzie, ale również naprawdę dobre kartacze do brody. Godne polecenia są modele ZEW w dwóch wersjach rozmiarowych. Mniejsza o wymiarach 9x5 cm (wersja do brody podróżna) i większa – 11x6 cm. Ich podstawą jest trwałe drewno bieszczadzkich buków oraz nabite bezpośrednio na trzonek wysokiej jakości włosie dzika. Jest ono przyjemnie miękkie w dotyku, jednak sztywne na tyle, by poradzić sobie z rozplątaniem włosków zarostu.
Kolejna propozycja dla zwolenników wegańskich rozwiązań, również i w pielęgnacji zarostu. To syntetyczny kartacz w postaci szczotki, której włosie jest ekologiczne i nieco sztywniejsze, niż szczecina naturalna. Zaletą wypełnionej włosiem syntetycznym szczotki jest również hiperalergiczność i łatwość w utrzymaniu czystości. Ten kartacz polecany jest dla zarostu długiego lub średniej długości. Dobrze radzi sobie z masażem skóry i rozczesywaniem brody. Drewniany trzonek został wykonany z buku. Jest trwały i odporny na uszkodzenia oraz dobrze wyprofilowany, więc wygodnie leży w dłoni.
Połączenie doskonale wyprofilowanego, lakierowanego drewna oraz wyselekcjonowanego włosia dzika, wysoka precyzja wykonania – wszystko to sprawia, że Immortal to prawdziwy mistrz wśród kartaczy. Możesz być pewien, że bez problemu dogada się z każdym zarostem, nawet tym wyjątkowo twardym i opornym. Dostępny jest w dwóch rozmiarach.
W kartaczu do brody By My Beard zastosowane zostało mieszane włosie – szczecina dzika i nylon. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać pożądaną twardość włosia, by optymalnie radziło sobie z czesaniem, ale było również miękkie w kontakcie z wrażliwą skórą twarzy. To również ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu z dobrej jakości kartaczem do brody z dzika. Kartacz wykonany został z wysoką precyzją, a jego trzon to jasne drewno o wysokiej trwałości.
Kartacz do brody powinien być najlepszym przyjacielem mężczyzn, którzy właśnie zapuszczają zarost, jak i tych, którzy już są jego posiadaczami. Służy on nie tylko do czesania, wygładzania i modelowania brody. Jego równie ważnym, jeśli nawet nie najważniejszym zadaniem jest dbanie o skórę twarzy. Bo to właśnie skóra pod zarostem najbardziej potrzebuje kartacza. Będąc osłonięty gęstym zarostem, naskórek jest w dość kiepskim położeniu – łatwo staje się suchy, podrażniony i zły, o czym często daje nam znać swędzeniem i łuszczeniem się. A gdy skóra nie jest w dobrej formie, gniewają się również i cebulki tak ważne dla porostu brody i jej zdrowia. Z pomocą przychodzą dobre kosmetyki barberskie, a ich działanie dodatkowo potęguje używanie kartacza do brody. Sztywne włoski docierają bowiem do skóry, łagodnie, ale stanowczo ją masując, usuwając złuszczoną skórę i pobudzając krążenie. W ten sposób nie tylko dbamy o komfort i dobre samopoczucie skóry, pozbywamy się martwego naskórka, ale pobudzając krążenie zachęcamy też cebulki włosów do wytężonej pracy. Broda rośnie więc szybciej, jest zdrowsza i mocniejsza, a swędząca skóra nie daje się we znaki. W dodatku masaż kartaczem jest bardzo przyjemny. Same plusy!
Fachowcy z branży barberskiej radzą, aby brodę czesać jak najczęściej – nawet dwa razy dziennie, zanim nałożysz na skórę i zarost ulubiony olejek do brody. Jak prawidłowo czesać brodę? Mówiąc o czesaniu, mamy na myśli nie tylko szczotkowanie włosków, ale również i masowanie skóry delikatnymi okrężnymi ruchami. Jeśli używasz naturalnego olejku, możesz też wczesać go kartaczem i wmasować w skórę. Używając kartacza po myciu, czesz suchą brodę, bo wilgotne włoski tak jak mokre włosy są podatne na łamanie. Jak używać szczotki? Ruchy kieruj z góry na dół, wygładzając i układając kształt zarostu. Możesz też wykonywać ruchy od szyi do przodu zarostu, by formował się w tym kierunku. Zwłaszcza w przypadku długiej brody. Choć kartacz nie posiada rączki, wyprofilowany uchwyt zapewnia wygodę używania.
Wybierając dobry kartacz do brody, weź pod uwagę kilka kryteriów. Podstawowym jest oczywiście rodzaj włosia. Najchętniej wybierane i najlepiej oceniane są oczywiście kartacze do brody z naturalnym włosiem z dzika. Szczecina dzika ma podobną strukturę do budowy włosa ludzkiego, choć jest oczywiście sztywniejsza, przez co jest w stanie rozczesać zarost bez szarpania i łamania włosków. Natomiast dzięki temu, że włosie dzika składa się między innymi z keratyny, ma właściwości wygładzające i nabłyszczające. Dlatego stosowanie kartacza do brody z naturalnego włosia dzika jest przyjemne i wyjątkowo skuteczne. Jeśli jednak wybieramy produkty wegańskie, również do brody, znajdziemy dobry kartacz o syntetycznym włosiu, które opracowywane jest tak, by dawać zbliżony efekt i możliwie delikatnie usuwać martwy naskórek, tak jak szczotkowanie brody włosiem dzika. Pamiętaj, by stawiać na jakość i by szczotka do brody była właśnie do brody, a nie do wszystkiego - szczotki, których włosie wykonane jest z przypadkowych materiałów lub np. zbyt twarde włosie mogą wywołać nieodwracalne uszkodzenia włosów. Na szczęście mamy do wyboru szeroki wybór szczotek profesjonalnych z miękkim włosiem syntetycznym i z włosiem naturalnym. Wybierz szczotkę sprawdzonego producenta, a regularne szczotkowanie na pewno szybko przyniesie świetne efekty. Brodę należy czesać regularnie włączając tę czynność do codziennej pielęgnacji.