Pomimo obecności wielu konkurencyjnych technik, to keratynowe prostowanie włosów od lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych zabiegów na włosy. Jego zaletą jest na pewno łatwość wykonania i niewysoka cena (w porównaniu do innych rodzajów trwałego prostowania), a przede wszystkim efekt w postaci wzmocnionych, odbudowanych, gładkich i prostych, lśniących jak tafla włosów. Na czym polega ten zabieg? Jak przebiega? Czy można wykonać go w domu? Jakie efekty daje i jak można je przedłużyć? Sprawdzamy.
Keratyna jest białkiem, które stanowi naturalny budulec naszych włosów. Podczas zabiegu mikroskopijne cząsteczki keratyny zostają wtłoczone do wnętrza włosa za sprawą preparatu chemicznego. Następnie dzięki wysokiej temperaturze, zostają w nim zamknięte. Po co? Aby uzupełnić wszelkie ubytki w jego konstrukcji, pogrubić ją i uelastycznić. Efektem „ubocznym” tego zabiegu jest idealnie prosty kształt, zjawiskowa gładkość i połysk włosów. Keratynowe prostowanie włosów polega więc na dostarczeniu im budulcowych białek, wzmocnieniu, nadaniu pasmom pożądanego kształtu oraz zdrowego blasku.
Jak każdy zabieg chemiczny, również keratynowe prostowanie najlepiej powierzyć doświadczonemu fryzjerowi. Ile kosztuje zabieg w salonie? To zależy od kilku czynników, takich jak chociażby użyte produkty do keratynowego prostowania włosów, lokalizacja i prestiż salonu, a także rodzaj i długość włosów.
Średnie ceny zabiegu keratynowego prostowania włosów w 2024 to:
Ceny keratynowego prostowania zachęcają do samodzielnego wykonywania zabiegu. Jednak decydując się na zabieg keratynowego prostowania w domu należy mieć na ten temat wiedzę i pewne umiejętności. Niewłaściwie przeprowadzony zabieg, z użyciem nieprofesjonalnych produktów, może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Warto więc sięgnąć na półkę fryzjerskich kosmetyków i wybrać profesjonalne preparaty oraz ściśle stosować się do instrukcji ich użycia.
Przebieg zabiegu może nieznacznie różnić się w zależności od używanego produktu, dlatego zawsze należy postępować zgodnie z wskazówkami producenta. Zwykle jednak, kroki wykonania prostowania keratynowego są te same:
1. Dwukrotne, dokładne mycie włosów specjalnym szamponem oczyszczającym, który usunie zanieczyszczenia i rozchyli łuski włosa, by keratyna mogła przedostać się do jego wnętrza.
2. Suszenie włosów (muszą być w 100% suche).
3. Podzielenie włosów na sekcje.
4. Aplikacja preparatu z keratyną pasmo po paśmie (szerokości około 1-3cm) przy użyciu pędzelka z zachowaniem odstępu od nasady (produkt nie powinien dotykać skóry). Nakładanie należy zacząć od tyłu głowy.
5. Usunięcie nadmiaru keratyny grzebieniem.
6. Pozostawienie preparatu na czas podany przez producenta (zwykle 15-20 minut).
7. Dokładne wysuszenie włosów z preparatem średnim nadmuchem i średnią temperaturą suszarki. Można użyć do suszenia płaskiej szczotki.
8. Prostowanie pasmo po paśmie włosów podzielonych na sekcje, zaczynając od tyłu głowy. Wydzielane pasma powinny być szerokie na ok, 4-5 cm i grube na 0,5-1,5 cm. Temperatura płytek wskazana podczas keratynowego prostowania włosów zależy od ich rodzaju. Najczęściej jest to:
UWAGA: Liczba przeciągnięć prostownicy po każdym paśmie nie powinna przekraczać ilości podanej w instrukcji użycia keratyny. Ruchy prostownicy mają być płynne – nie można zatrzymywać jej w jednym miejscu. Używając keratyny z formaldehydem, należy użyć rękawiczek ochronnych oraz maseczki. Ważne jest użycie profesjonalnej prostownicy z technologią równomiernego rozprowadzania ciepła, regulacją temperatury idealnie gładką powierzchnią płytek grzewczych.
9. Spłukanie keratyny lub umycie włosów specjalnym szamponem (w zależności od zestawu i zaleceń producenta).
10. Wysuszenie włosów.
Cały zabieg keratynowego prostowania włosów trwa około 2-3 godzin, w zależności od rodzaju, długości i gęstości włosów. Efekt to lustrzana tafla, która pięknie odbija światło, a jednocześnie odbudowane i wzmocnione pasma.
Z zalet keratynowego prostowania włosów mogą korzystać posiadaczki różnych rodzajów włosów, jednak zabieg ten najlepsze efekty daje na włosach puszących się, falowanych, gęstych. Często wykonują go również posiadaczki kręconych włosów, które chcą mieć proste pasma. Przeciwwskazaniem do prostowania keratynowego są natomiast włosy mocno zniszczone, wielokrotnie rozjaśniane, łamliwe, czy bardzo cienkie i pozbawione objętości lub nadmiernie się przetłuszczające. Zabiegu z formaldehydem nie powinny wykonywać kobiety w ciąże i karmiące piersią (tu sprawdzi się lepiej nanoplastia włosów).
Średni czas utrzymywania się efektów keratynowego prostowania włosów to 2-3 miesiące, jednak nie jest to regułą. Czynnikami, które mają na wpływ są:
Jeśli Twoje włosy są mocno zniszczone, albo dotyczy Cię któreś z pozostałych przeciwwskazań do wykonania keratynowego prostowania włosów, możesz skorzystać z innych sposobów na regenerację za sprawą tego cennego białka. Mowa o kosmetykach keratynowych i kuracjach wygładzająco-odbudowujących, które nie wymagają zastosowania wysokiej temperatury. Przykładem może być zabieg 3xKeratin, świetny dla włosów zniszczonych, który znakomicie nawilża i odżywia włosy. Sprawia też, że na całej długości włosów można osiągnąć maksymalne wygładzenie.
Zobacz: zabieg regeneracji włosów - MySalon Professional 3x Keratin
Dzięki keratynowemu prostowaniu włosów możesz spełnić marzenie o prostych, gładkich i zdrowych włosach. Zabieg zmienia strukturę włosa. To jak długo utrzyma się ten efekt zależy w dużej mierze od pielęgnacji włosów. Właściwa pielęgnacja włosów polega na dobraniu odpowiednich kosmetyków. Nie powinnaś myć włosów przypadkowymi szamponami. Zaleca się używanie takich, które nie wypłukują keratyny i są łagodne dla skóry głowy. Po każdym umyciu włosów należy zastosować odpowiednią odżywkę, dzięki której włosy stają się gładkie i nawilżone. Kolejna ważna zasada - powinno się suszyć włosy od góry, aby utrwalić ich kształt. Jeśli planujesz farbowanie włosów, pamiętaj, by zachować dwutygodniowy odstęp od zabiegu. Po tym czasie możesz normalnie wykonywać farbowania włosów. W zależności od rodzaju włosów, pięknie wyprostowane i lśniące włosy możesz mieć po keratynie nawet przez kilka miesięcy.