Konturowanie z pewnością kojarzy Ci się z makijażem. Jednak nie tylko makeupowe triki pozwalają podkreślić i uwydatnić rysy, jednocześnie tuszując mankamenty. Podobne efekty możemy osiągnąć poprzez konturowanie włosów. Na czym polega ta popularna technika i jakie efekty daje? Sprawdźmy.
Nazwa konturowania włosów oczywiście wywodzi się od makijażu konturowego, który wykorzystuje grę światła i cieni, by nadać twarzy określony kształt. Rozjaśnione pasma również to potrafią, a doświadczony fryzjer wie, jak to wykorzystać i sprawić, by podkreślić to, co najlepsze w naszej twarzy. Wpływa na to oczywiście kształt fryzury (zobacz: fryzura wyszczuplająca twarz), ale znaczenie mają również i odcienie włosów.
Za sprawą umiejętnej gry kolorami, tzw. techniką z wolnej ręki, można uzyskać efekt optycznego wydłużenia i wyszczuplenia twarzy, a także efektownego podkreślenia kości policzkowych. Konturowanie włosów można porównać do oprawienia twarzy w ramkę, jednak w bardzo subtelny, nowoczesny sposób, z naturalnym, wyjątkowo korzystnym i pełnym wdzięku efektem. Decyduje się na nie wiele gwiazd, a także kobiet, które chcą nie radykalnie, ale delikatnie, a zarazem efektownie zmienić kolor swoich włosów. Technika ta sprawdza się zwłaszcza na włosach półdługich, jak i długich.
Zobacz efekty konturowania włosów Pauli, w salonie Dusy Professional:
Aby konturowanie przyniosło pożądane efekty, trzeba je dostosować indywidualnie – do kształtu twarzy, rysów oraz odcienia skóry klientki. Chodzi o to, aby dodać więcej światła w odpowiednich miejscach, by uzyskać właściwy rezultat w optycznej zmianie kształtu.
Trzeba pamiętać, że za najbardziej proporcjonalny i harmonijny uchodzi owalny kształt twarzy. Dlatego przy konturowaniu twarzy dążymy właśnie do takiego, symetrycznego owalu. A uzyskać je możemy używając odpowiednio rozmieszczonych jasnych i ciemnych odcieni. Kolory te powinny być o 2–3 tony jaśniejsze lub ciemniejsze od naturalnego koloru włosów klientki i dobrze współgrać z jej karnacją.
Przy jasnej karnacji świetnie sprawdzą się chłodne odcienie blondu. Przy oliwkowej i ciemniejszej skórze, lepiej będą wyglądać ciepłe, bogate odcienie. Efekty konturowania włosów potrafią być zaskakująco naturalne – zwykle włosy wyglądają jakby były delikatnie przeplatane rozjaśnionymi słońcem refleksami. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt, powiedz swojemu fryzjerowi, aby wykonał pasemka maksymalnie o dwa tony jaśniejsze, niż Twój kolor.
Konturowanie to idealna technika, aby wydobyć naturalne piękno każdej twarzy i dopasować koloryzację do jej indywidualnych cech. Ciemniejsze odcienie działają jak cienie i służą do optycznego skracania, natomiast jaśniejsze kolory optycznie wydłużają. Oto jak możemy to wykorzystać przy konturowaniu włosów u posiadaczek różnych kształtów twarzy:
Zobacz koloryzację z konturowaniem włosów Mirelli, wykonaną przy użyciu farby do włosów Dusy Professional:
Masz już pomysł na konturowanie dopasowane do Twojej urody? To świetny sposób na to, by optycznie wyszczuplić twarz, uwydatnić kości policzkowe i wysmuklić owal twarzy poprzez przeplatające się jaśniejsze i ciemniejsze pasma. Nie zapomnij, że po koloryzacji, powinnaś w odpowiedni sposób zadbać o kondycję włosów oraz zachowanie ich koloru i blasku jak najdłużej. Pomogą Ci w tym profesjonalne kosmetyki do włosów farbowanych.