Regularnie i umiejętnie wykonywany masaż skóry głowy to świetny sposób na zdrowe, piękne i gęste włosy, a także przyśpieszenie tempa ich wzrostu. Wiedziały o tym Hinduski już kilka tysięcy lat temu. Poprzez rytuały pielęgnacyjne, takie jak masowanie skalpu i wcieranie w niego naturalnych olejów, dbały o zjawiskowy blask i witalność oraz zdrowy porost swoich długich włosów. Ta ajurwedyjska tradycja miała też na celu dążenie do równowagi ciała, umysłu i ducha za sprawą odblokowywania kanałów energetycznych w organizmie. Dziś chętnie sięgamy po masażer do skóry głowy, dbając nie tylko o kondycję i wygląd włosów, ale także swoje samopoczucie. Jak prawidłowo go używać? Jakie efekty daje masaż głowy i z czym łączyć go, by przyśpieszyć porost włosów oraz ograniczyć wypadanie? Sprawdźmy.
Jeśli już dziś zaczniesz regularnie wykonywać masaż głowy, efekty po miesiącu mogą Cię pozytywnie zaskoczyć:
Jak widzisz, zalet płynących z systematycznego masowania głowy jest sporo. Warto więc zaprzyjaźnić się z masażerem lub szczotką do masażu głowy. Ten niepozorny przyrząd może bowiem mieć świetny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Regularne masaże skóry głowy warto też wykonywać podczas mycia włosów. Delikatny masaż opuszkami palców także pobudza ukrwienie tkanek i prowadzi do odżywienia mieszków włosowych. Masując głowę przy myciu skuteczniej usuniemy ze skalpu martwe komórki naskórka, a po takim zabiegu odpowiednie produkty odżywcze mają większą siłę działania. Pomaga to w procesie wzrostu kosmyków i działa pozytywnie na kondycję włosów. Warto więc systematycznie masować skórę głowy myjąc ją.
Masaż skóry głowy można wykonywać chociażby opuszkami palców. Jednak najlepsze efekty osiągniemy sięgając po specjalny masażer do skóry głowy. To niewielki przyrząd z uchwytem dopasowanym do dłoni, który posiada specjalnie wyprofilowane wypustki. Masażer skóry głowy zwykle wykonany jest z plastiku, a kolce z silikonu o odpowiedniej twardości. Muszą one dopasowywać się do kształtu głowy, ale jednocześnie wywierać odpowiedni nacisk na skalp.
Niektóre szczotki do włosów również świetnie sprawdzają się w roli przyrządu do masażu głowy, pomagające przeciwdziałać wypadaniu włosów i polepszające krążenie krwi oraz wzrost włosów. Pod warunkiem, że ruchome i elastyczne kolce zakończone są specjalnymi kuleczkami, których zadaniem będzie masowanie skóry głowy. Jeśli szczotka posiada włosie, ważne, aby było ono naturalne. Miękkie, antystatyczne włosie przy okazji wykona też masaż włosów, wygładzając ich powierzchnię.
Zobacz polecane szczotki do masażu skóry głowy:
Nie wykonywałaś jeszcze masażu skóry głowy? Sprawdź jak to zrobić krok po kroku, aby osiągnąć najlepsze efekty.
Krok 1
Znajdź odpowiednie miejsce na wykonanie masażu głowy, gdzie będziesz mogła się odprężyć. Doskonale sprawdzi się wanna, czy wygodna kanapa.
Krok 2
Dokładnie rozczesz i wyszczotkuj pasma, by uniknąć nieprzyjemnych doznań podczas masażu. Zanim rozpoczniesz, możesz rozprowadzić na skórze wcierkę na porost, czy ulubiony olejek, który odżywi mieszki włosowe.
Krok 3
Masaż skóry głowy rozpocznij od czoła. Delikatnymi kolistymi ruchami przesuwaj masażer, czy szczotkę do masażu w stronę tyłu głowy. Dostosuj siłę nacisku do swojego komfortu – nie może sprawiać Ci bólu, ale powinnaś go wyraźnie odczuwać. Spróbuj się zrelaksować i uwolnić od natrętnych myśli, skupiając się na równomiernym oddechu.
Krok 4
Po około 5 minutach zakończ masaż stopniowo zmniejszając siłę nacisku i delikatnie muskając skórę, by płynnie zakończyć relaksację. Daj sobie jeszcze kilka minut na powrót do rzeczywistości.
Krok 5
Powtarzaj masaż głowy krok po kroku każdego dnia. Taki prosty i przyjemny zabieg warto wykonywać codziennie, a jeśli masz możliwość, nawet dwa razy dziennie (zwłaszcza w przypadku nasilonego wypadania włosów). Regularność jest tu podstawowym kryterium skuteczności masaży skóry głowy. Jeśli będziesz systematyczna, bardzo szybko zauważysz efekty.
Same masaże skóry głowy mogą nie wystarczyć, by zatrzymać postępujące łysienie, jednak sprawdzają się doskonale w połączeniu z odpowiednimi preparatami i kuracjami. Masaż nie tylko pobudza cebulki do pracy, ale sprawia też, że substancje na porost są lepiej przyswajane. Dlatego stosując ampułki, czy wcierki, zawsze warto aplikować je z użyciem masażera do głowy. Na porost włosów taki duet działa znakomicie. Także w celu jego przyśpieszenia. Osoby zapuszczające włosy często stosują preparaty na porost, które nie tylko powodują wzmocnienie i zagęszczenie włosów oraz ograniczenie ich wypadania, ale także widocznie przyśpieszają tempo wzrostu. Stosując masażer do wcierki można podwoić ten efekt.
Zobacz polecane kosmetyki stymulujące porost włosów: