Z pewnością słyszałaś o naturalnym kosmetycznym hicie jakim jest masło shea. To ceniony składnik wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry o działaniu nawilżającym, rewitalizującym i odmładzającym. Nie wszyscy wiedzą, że równie znakomicie działa masło shea na włosy. Dogłębnie je odżywia, wygładza, wzmacnia i dodaje zdrowego blasku. Warto je więc włączyć do swojej pielęgnacyjnej rutyny. Jak to zrobić i jakich spodziewać się efektów? Sprawdźmy.
Masło shea (znane też jako karite lub galam) jest właściwie olejem, a nazywane jest tak ze względu na swoją stałą konsystencję. Rosnące w Afryce Środkowej drzewo, z owoców to której jest pozyskiwane to Masłosz Parka, czyli tzw. drzewo masłowe. Rodzi ono owoce, które kryją w sobie nasiona i właśnie z tych nasion tłoczone jest to, co najlepsze – bomba witamin i minerałów, zdrowych tłuszczy - naturalne masło shea. Masłosz to chroniony i zagrożony wyginięciem okaz. Rośnie jedynie dziko (nie udało się hodowanie go na plantacjach), na sawannie, a dopiero w wieku od 20 do 30 lat rodzi pierwsze owoce.
Mieszkańcy Afryki otaczają te drzewa specjalną troską i uznają je za święte. Dbają o nie, zabezpieczają przed pożarami, a proces zbioru owoców i tłoczenia oleju odbywa się na specjalnych zasadach – wykonują je wyłącznie kobiety.
Z jednego drzewa zbiera się ok. 15-20 kg owoców, co pozwala na wyprodukowanie około kilograma nierafinowanego masła. Tradycyjna receptura wytwarzania odbywa się bez użycia składników chemicznych i nie zmieniła się od stuleci. Jest pilnie strzeżona przez lokalne społeczności. Nic więc dziwnego, że masło shea nierafinowane to tak cenny składnik i nie należy do najtańszych. Dlaczego warto sięgnąć po nie w codziennej pielęgnacji i jak działają kosmetyki do włosów na bazie masła shea?
O tym jak dobroczynnie masło shea działa na włosy i skórę świadczy choćby to, że sama Kleopatra używała go do pielęgnacji ciała i dbania o kondycję włosów. Cenne masło karite transportowane było do Egiptu karawanami przez pustynię specjalne po to, by troszczyć się o urodę wysoko urodzonych kobiet. Dziś masło shea mamy na wyciągnięcie ręki, czy to w czystej postaci, czy też jako składnik dobrych kosmetyków. Jeśli chodzi o włosy, najlepszym sposobem korzystania z masła shea jest sięganie po dobrej jakości kosmetyki, które zawierają je w swoim składzie. Dlaczego? Ponieważ mają one proporcje dostosowane do danego rodzaju włosów. Nie wywołają więc przeciążenia włosów, jakie może dać czyste masło, czy zwiększonego puszenia, jakie może wywołać szczególnie w przypadku włosów wysokoporowatych. Przeciwnie – w odpowiedniej ilości, dopasowanej do typu włosów może świetnie wygładzić i nabłyszczyć pasma, ułatwiając rozczesywanie i przeciwdziałając puszeniu.
Zobacz polecane kosmetyki z masłem shea:
Co jeszcze oferuje włosom masło shea? Dostarcza im wielu minerałów i witamin, składników odżywczych (fitosteroli, polifenoli, witamin), co przekłada się na poprawę ich kondycji i skuteczną regenerację. Zawiera zarówno nasycone, jak i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego idealnie sprawdza się w pielęgnacji włosów. Wzmacnia cebulki, stymulując zdrowy wzrost włosów, chroni je przed uszkodzeniami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a także przed słońcem (ma naturalne filtry). Łagodzi podrażnienia i zmiękcza skórę. Dzięki zawartemu w kosmetykach maśle shea włosy są miękkie i przyjemne w dotyku, łatwo dają się rozczesać i wystylizować. Zwiększa się też ich połysk. Działanie masła shea na włosy docenią też posiadaczki zniszczonych pasm, np. po rozjaśnianiu, czy innych zabiegach. Przez właściwości masła shea, włosy szybko odzyskają dobrą kondycję i piękny wygląd - tak działają cenne kwasy tłuszczowe, które zawiera masło karité.
Zobacz polecane kosmetyki do włosów zniszczonych z masłem shea:
Olejowanie włosów masłem shea, czyli stosowanie jego czystej postaci jest polecanym zabiegiem w przypadku włosów nisko i średnioporowatych. Jak już powiedzieliśmy, w przypadku wysokoporowatych, mocno przesuszonych włosów, może dać efekt puszenia się pasm. Jak stosować masło shea w czystej postaci? Najpierw trzeba je ogrzać w dłoniach (lub w kąpieli wodnej), by zmieniło swoją konsystencję, a następnie równomiernie rozprowadzić na skórze głowy i włosach. Po upływie kwadransa lub kilku (w zależności od potrzeb włosów), dokładnie zmyj olej emulgując go odżywką. Możesz też zaaplikować masło na same suche końcówki włosów lub nakładać je od połowy długości, jeśli obawiasz się obciążenia u nasady. Z kolei zniszczone i osłabione włosy skorzystają na całonocnej kuracji masłem shea.
Zobacz również: maska arganowa do włosów - ranking najlepszych