Mycie włosów w pigułce – krótki poradnik

02-06-2016

Coco Chanel mawiała, że kiedy kobieta ścina włosy, to znak, że zamierza zmienić swoje życie. Gorzej, gdy powodem cięcia nie jest potrzeba zmian, a smutna konieczność spowodowana złym stanem włosów. Często myśląc o pielęgnacji włosów, skupiamy się na doborze odżywki, kosmetyków do stylizacji czy podcinaniu końcówek, a zapominamy, że dbanie o włosy rozpoczyna się już na etapie ich mycia. Jak więc zabrać się do tego właściwie?

mycie wlosow

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak często powinnyśmy myć włosy. Nie znajdziemy wspólnego mianownika dla włosów zdrowych, osłabionych, przetłuszczających się lub przesuszonych. Jeśli do tego dorzucimy problemy z nadwrażliwością skóry głowy, bądź łupież, otwiera się przed nami cały wachlarz możliwości. O jednym musisz pamiętać: myj włosy, kiedy tego potrzebują, w zależności od ich stanu oraz typu skóry głowy.

Myj włosy zależnie od ich typu

Codzienne mycie głowy może być uciążliwe i potencjalnie osłabiać włosy. Powinnyśmy pamiętać też, że mokre włosy są szczególnie podatne na uszkodzenia. Przy delikatnych kosmykach, skłonnych do oklapnięcia lub silnie przetłuszczających się codzienne mycie może jednak okazać się koniecznością. Celem tego zabiegu staje się wtedy nie tylko oczyszczenie z produkowanego w nadmiarze sebum i odblokowanie mieszków włosowych, ale również przeciwdziałanie rozwojowi bakterii.

Jeśli nasze włosy nie są kłopotliwe w pielęgnacji, mycie 1-2 razy w tygodniu powinno im wystarczyć. Włosy normalne i suche nie potrzebują codziennego traktowania detergentami zawartymi w szamponach. W przerwach pomiędzy myciem możemy wspomóc się specjalną szczotką z włosiem z dzika. Szczotkowanie włosów rozprowadzi sebum na całej ich długości i w ten sposób otrzymamy naturalną odżywkę chroniącą kosmyki!

Gdy zmagamy się z poważnymi problemami skóry głowy, takimi jak: łupież, atopowe zapalenie skóry, wypadanie włosów czy łuszczyca, częstotliwość mycia i właściwą pielęgnację dobierzmy z pomocą specjalisty (dermatologa lub trychologa). To on postawi diagnozę, przypisze lecznicze preparaty i w ostateczności zaleci specjalistyczne zabiegi (np. laseroterapię lub mezoterapię).

Dobór produktów myjących

Istotną kwestię w myciu włosów odgrywa stosowanie odpowiednich środków myjących. Powinnyśmy właściwie dobrać produkt, uwzględniając rodzaj naszych włosów (ich barwę oraz to, czy kolor jest naturalny) i trapiące nas problemy (przetłuszczanie się lub nadwrażliwość skóry głowy, łupież, puszenie się włosów).

Rynek oferuje obecnie wiele marek drogeryjnych oraz aptecznych. Te drugie sprawdzą się zwłaszcza w walce z różnymi problemami skóry głowy, ze względu na kompleksowe działanie przeciwgrzybiczne, antybakteryjne i regulujące.

Metody mycia włosów

Tak – jest ich więcej niż jedna! Gdy mamy już dobrany produkt, możemy przetestować kilka metod mycia włosów i wybrać tę, która sprawdzi się najlepiej. Najpopularniejszą metodą jest tradycyjne mycie szamponem, najlepiej służące włosom zdrowym lub potrzebującym solidnego oczyszczenia po kosmetykach stylizacyjnych.

Inną metodą, polecaną zwłaszcza włosom kręconym, jest mycie odżywką. Stosujmy odżywkę pozbawioną silikonów i SLS (Sodium Lauryl Sulfate) w składzie. Ponadto, taka odżywka powinna zawierać substancję odpowiadającą za pienienie się, np. Cetrimonium Chloride lub Behentrimonium Chloride.

Przy włosach mniej lub bardziej przesuszonych najlepiej sprawdzi się połączenie dwóch powyższych metod, czyli metoda OMO (odżywka – mycie – odżywka). Nałożenie odżywki na całe włosy – jeszcze przed zastosowaniem szamponu –  zapobiegnie jego wysuszającemu działaniu. Szamponem działamy tylko na skórę głowy, delikatnie ją masując. Piana powstała podczas spłukiwania pokryje resztę włosów i opłucze je z odżywki. Na koniec ponownie nakładamy odżywkę – dobraną w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć: nawilżającą, wygładzającą lub nabłyszczającą.

Przydatne wskazówki

Którąkolwiek metodę mycia wybierzemy, pamiętajmy o kilku wskazówkach zmniejszających ryzyko uszkodzeń włosa i ułatwiających pielęgnację.

 

 

  • Rozczesując włosy przed przystąpieniem do mycia, sprawimy, że będą się one mniej plątały.

 

 

  • Jeśli ilość szamponu odpowiadającą objętości orzecha włoskiego rozcieńczymy z wodą (np. w kubeczku), łatwiej spienimy i rozprowadzimy produkt na włosach.

 

 

  • Dokładny, delikatny masaż włosów oraz skóry głowy pozwoli pozbyć się martwego naskórka i pobudzi krążenie w naczyniach krwionośnych. Zakończenie mycia chłodnym strumieniem wody wzmocni ten efekt, a także zamknie łuski włosa, chroniąc je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

 

 

  • Po umyciu pozostaje nam już tylko delikatne odciśnięcie włosów ręcznikiem (unikamy wykręcania i tarcia!) i suszenie – najlepiej chłodnym nawiewem.

 

 

Pamiętaj, włosy myj tak często, jak tego potrzebują, uwzględniając ich strukturę i indywidualne problemy oraz typ skóry głowy. Dobierając właściwie częstotliwość mycia, produkty oraz sposoby oczyszczania skóry głowy i włosów, a także wspomagając się pielęgnacyjnymi kosmetykami, sprawisz, że włosy staną się Twoją ozdobą i atutem.

widget po rozwinięciu