Olej kokosowy to niezwykle cenne naturalne źródło roślinnych tłuszczy. Charakterystyczny biały olej o zmiennej konsystencji pozyskiwany jest z owoców palmy kokosowej, potocznie nazywanych orzechami kokosa. Wykorzystywany jest oczywiście w kuchni, ale także i w kosmetyce. Jest składnikiem wielu kremów, balsamów i olejków do ciała, znaleźć go można również w recepturach nawilżających kosmetyków do włosów. Wiele osób stosuje olej kokosowy do olejowania włosów, co przynosi znakomite efekty. Co do zasadności jego regularnego spożywania z dietą, zdania są podzielone. Nikt jednak nie kwestionuje doskonałego działania oleju kokosowego na włosy i skórę. Opinie w tej kwestii są zgodne – kokosowy olej to prawdziwy naturalny eliksir dla urody, z którego warto korzystać. Jak to robić i jakich rezultatów się spodziewać? Sprawdźmy.
Kobiety w Afryce i Azji od wielu pokoleń stosowały cenny olej kokosowy tłoczony z owoców palm jako eliksir urody. Smarowały nim całe ciało, jak również skórę głowy i włosy, by zawarte w oleju składniki odżywiły je i nawilżyły. Również w Europie doceniono jego niezwykłe właściwości pielęgnacyjne. Jest składnikiem wielu kosmetyków do twarzy, ciała i włosów, a olejowanie włosów olejem kokosowym stało się w pewnym czasie bardzo popularne. Jakie efekty można nim osiągnąć?
Jakie są efekty stosowania oleju kokosowego na włosy? Aby je wymienić, trzeba wspomnieć o zawartych w oleju witaminach, minerałach i dobroczynnych kwasach.
Nie wszystkie włosy polubią się z olejem kokosowym w czystej postaci. Na olejowanie olejem kokosowym doskonale reagują włosy niskoporowate, czyli te, których łuski są domknięte. Zwykle są to włosy proste, gładkie, skore do utraty objętości. Włosy wysokoporowate – z rozchylonymi łuskami, suche, mogą pod wpływem oleju puszyć się. Dotyczy to również włosów kręconych. Nie oznacza to jednak, że w ich pielęgnacji olej kokosowy się nie sprawdza. Jego właściwości znakomicie wykorzystuje linia kosmetyków do loków hiszpańskiej marki Tahe – Magic Rizos. To świetnie oceniane przez kręconowłose użytkowniczki produkty, które mają w składzie idealnie wyważony dodatek oleju kokosowego. W połączeniu z innymi naturalnymi komponentami daje on wyśmienite efekty w postaci pięknych, sprężystych, zdyscyplinowanych loków.
Jeśli zdecydowałaś się na użycie czystego oleju kokosowego, to do wyboru masz rafinowany lub nierafinowany. Nierafinowany jest olej z pierwszego tłoczenia, więc pozyskiwany prosto z kokosa. Rafinowany olej natomiast wytwarzany jest z miąższu i oczyszczany przy użyciu sztucznych substancji. Dlatego też bogatszy w składniki odżywczy jest olej nierafinowany i to właśnie on zalecany jest do stosowania w kuchni i do skóry oraz włosów. Jest on wykorzystywany także do produkcji dobrej jakości kosmetyków. Zawierają go np. olejki do włosów, będące kompozycją najlepszych dla włosów składników.
Jak olejować włosy olejem kokosowym? Wystarczy rozgrzać w dłoniach jego niewielką ilość (1-5 łyżeczek w zależności od długości i gęstości włosów), a następnie rozprowadzić na suchych rozczesanych włosach (można też nakładać go na zwilżone włosy). Warto pomóc sobie grzebieniem. Dla wygody możesz spiąć naolejowane włosy klamrą, albo założyć czepek. Olej możesz pozostawić na włosach pół godziny, albo dłużej – nawet na całą noc. Następnie zmyj go emulgując odżywką do włosów (zobacz jak zmyć olej z włosów).
Innym sposobem jest olejowanie olejem kokosowym włosów mokrych, a właściwie wilgotnych. Mogą być zwilżone wodą lub podkładem humektantowym, np. wodą z miodem, hydrolatem lub żelem aloesowym. Aplikację ogranicz wtedy do maksymalnie dwóch godzin. To dobra metoda w przypadku włosów suchych, zniszczonych, wymagających dogłębnego nawilżenia, na które olejek kokosowy doskonale działa.
Jeśli obawiasz się przetłuszczenia i obciążenia włosów olejem kokosowym, możesz zastosować go przed myciem delikatnym szamponem, początkowo na kilka – kilkanaście minut, w razie potrzeby wydłużając ten czas.
W zależności od potrzeb włosów, a przede wszystkim skóry głowy można olej nałożyć na same końcówki, od połowy długości włosów, albo od samej nasady i na skalp. Jeśli skóra głowy jest sucha, olej przyniesie jej ulgę, zwłaszcza jeśli wykonasz przy okazji aplikacji oleju delikatny masaż. Natomiast przy problemach z nadmiernym przetłuszczaniem, lepiej stosować olej kokosowy tylko na długości włosów - od ucha w dół, albo nawet na same końcówki.
Jak często olejować włosy olejem kokosowym? To zależy od ich rodzaju i potrzeb. Na początek stosuj olej np. raz na tydzień i obserwuj ich reakcję. Jeśli będą obciążone, albo zaczną się puszyć, zmniejsz częstotliwość lub ilość oleju. Możesz np. dodać niewielką ilość oleju kokosowego do ulubionej maski humektantowej i po zmieszaniu zaaplikować na umyte włosy. Taka maseczka z olejem kokosowym to sposób na wykorzystanie jego właściwości, który cieszy się świetnymi opiniami. Wiele osób woli też sięgać po gotowe olejki do włosów, które zawierają połączenia różnych olejów i skomponowane są tak, by włosów nie obciążać. Można je stosować na suche lub wilgotne włosy.
Gdy metodą prób i błędów dobierzesz odpowiednią ilość i częstotliwość stosowania, olej kokosowy sprawi, że włosy będą coraz mocniejsze, zdrowsze, gładsze i piękniejsze. Będą się też łatwo rozczesywać i stylizować. Skończą się problemy z suchą skórą, nadmiernym wypadaniem, czy też z nieokiełznanym puszeniem włosów. O oleju kokosowym warto pamiętać w pielęgnacji włosów niskoporowatych, ale również i suche włosy mogą na niego świetnie reagować. Aplikacja oleju kokosowego na osłabione, łamliwe włosy może przynieść wiele korzyści. Składniki odżywcze wnikające w głąb włosa chronią przed utratą wody, kwasy tłuszczowe zwiększają odporność na uszkodzenia mechaniczne, a liczne przeciwutleniacze sprawiają, że masz zdrowsze i bardziej lśniące włosy. Szybko zauważysz efekty. Olej kokosowy nierafinowany da oczywiście silniejsze i szybsze rezultaty niż olej kokosowy rafinowany. To dlatego, że nierafinowany olej kokosowy działa większą ilością składników odżywczych.