Doskonały wpływ naturalnych olejów na urodę był znany i wykorzystywany już wieki temu. Zwłaszcza w gorącym i wilgotnym klimacie, kobiety stosowały je, aby odżywić włosy i zabezpieczyć je przed działaniem pogody – ochronić przed promieniami słońca, przesuszaniem i tak zwanym puszeniem. W ostatnim czasie, olejowanie włosów wróciło do łask jako świetny sposób na naturalną, a zarazem wyjątkowo skuteczną pielęgnację. Kluczem do jej skuteczności jest wybór odpowiedniego dla typu włosów oleju, a także metoda jego zastosowania. W tym wpisie podpowiemy Ci jak olejować włosy, jaki wybrać olej do olejowania włosów, a także jakich efektów możesz się spodziewać włączając ten zabieg do swojej pielęgnacyjnej rutyny.
Z tego artykułu dowiesz się również:
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie jakie efekty możemy osiągnąć dzięki olejowaniu włosów.
Odpowiednio wykonywane przy pomocy właściwych olejów, systematyczne olejowanie włosów może przynieść znakomite efekty, o czym świadczy wiele rewelacyjnych opinii użytkowniczek. Ty też chciałabyś mieć mocne i piękne włosy? Jeśli tak poświęć chwilę na zgłębienie tematu i dowiedz się jak olejować włosy, aby osiągnąć swój cel.
A gdy już zamienisz teorię w praktykę, możesz liczyć na to, że Twoje włosy:
Pamiętaj - wszystkie te korzyści masz na wyciągnięcie ręki, ale pod trzema warunkami:
1. Wybierz odpowiedni olej dopasowany do rodzaju włosów oraz ich indywidualnych potrzeb (tutaj podpowiadamy jaki wybrać olej do włosów wysokoporowatych, średnio i niskoporowatych) lub postaw na gotowy kosmetyk będący mieszanką różnych olejów – dobrej jakości olejek do włosów.
2. Zastosuj odpowiednią technikę (o tym za chwilę).
3. Bądź systematyczna i wykonuj olejowanie włosów regularnie.
Jedną z najprostszych i najszybszych technik jest olejowanie włosów na sucho. Polega ona na aplikacji oleju na rozczesane, suche i wolne od kosmetyków stylizacyjnych pasma. Od Ciebie zależy, czy olej nałożysz na całość włosów, czy tylko na końcówki, a może i na skórę głowy. Kilka kropel olejku rozetrzyj w dłoniach (lekko ogrzany lepiej się rozprowadza i łatwiej się wchłania), a następnie zaaplikuj go na włosy lub ich partię. Pozostaw go na włosach na kilka godzin, a nawet na całą noc przed porannym myciem. Dokładnie zmyj olej. Olejowanie na sucho jest dobrym początkiem przygody z olejkami.
Włosy nie muszą być umyte, wystarczy je zmoczyć i lekko osuszyć, by były wilgotne. Po odsączeniu włosów z nadmiaru wody postępujemy tak samo jak w przypadku olejowania włosów na sucho – roztarty w dłoniach olejek aplikujemy na włosy. Aby działanie oleju na włosy było jeszcze lepsze, możesz osłonić włosy czepkiem lub turbanem. Im jeśli taka kuracja potrwa 2-3 godziny, tym lepiej dla włosów. Naturalny olej warto jednak pozostawić na włosach przynajmniej pół godziny.
Tak zwany „rosół” z oleju i ciepłej wody to również świetny sposób na olejowanie. W takiej miksturze zanurzamy włosy na kilka minut, a następnie odsączamy nadmiar wody i zawijamy włosy w czepek i okrywamy go ręcznikiem. Osłonę zdejmujemy po upływie pół godziny i pozostawiamy olej na włosach jeszcze do dwóch godzin, po czym zmywamy go.
Olejowanie włosów na podkład najłatwiej wykonać z użyciem odżywki do włosów. Możesz nałożyć ją na olej lub pod, albo zmieszać oba składniki i zaaplikować na włosy. Po około 30 minutach należy umyć włosy. Jako podkład nawilżający może też posłużyć maska, albo np. żel aloesowy.
Całonocne olejowanie lubią włosy wysokoporowate. Jeśli więc jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych, skłonnych do przesuszania, elektryzowania się, puszenia - pozostawienie oleju na włosach na całą noc będzie dobrym pomysłem.
Jeśli obawiasz się nadmiernego przeciążenia włosów olejem (np. jeśli masz włosy niskoporowate), możesz zmieszać go z wodą i rozpylić na włosach, albo użyć w tym celu gotowego olejku w sprayu, czy też odżywki z olejkami na wilgotne włosy. To łagodna forma olejowania, jednak stosowana regularnie przynosi znakomite efekty, bo dostarcza włosom cennych substancji odżywczych, a także przyspiesza wzrost włosów.
Jak już wspomnieliśmy, do olejowania włosów świetnie sprawdzają się również gotowe olejki do włosów. Ich zaletą jest dobrze zbilansowany skład. Receptury są opracowywane tak, by zawarte w nich oleje dobrze się uzupełniały pod względem działania. Przy tym ryzyko obciążenia włosów jest znacznie mniejsze.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od rodzaju włosów oraz potrzeb skóry głowy. Możesz więc olejować same końcówki włosów (zwłaszcza jeśli są one podatne na przetłuszczanie i brak im objętości, co jest charakterystyczne dla włosów niskoporowatych), całe włosy z ominięciem nasady (jeśli skóra głowy niekoniecznie polubi się z olejem, olej nakładamy kilka cm poniżej nasady), albo i aplikować olej na skórę głowy oraz włosy, przy okazji wykonując pobudzający cebulki włosowe masaż. Najlepszy sposób szybko wykryjesz metodą prób i błędów. Wskazówka: lepiej zacznij od końca, obserwując włosy i próbując olejowania na coraz większym polu. Podobnie postępuj z ilością olejku.
Zmywanie oleju z włosów jest równie ważne, co sposób jego aplikacji. Niedokładnie zmyty olej może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Włosy mogą stać się oklapnięte i posklejane w strąki. Aby tego uniknąć i pozbyć się tłustego osadu, trzeba olej zemulgować, czyli sprawić, że da się go wypłukać wodą. Jak to wykonać?
1. Spłucz włosy ciepłą wodą.
2. Nałóż na całość odżywkę lub maskę do włosów bez silikonów.
3. Odczekaj kwadrans lub dwa.
4. Dwukrotnie umyj włosy dobrym szamponem do włosów.
Wiele osób zniechęca się szybko do olejowania włosów, ponieważ łatwo tu o popełnienie błędu i osiągnięcie efektu odwrotnego, niż oczekujemy. Spróbuj więc uniknąć tych najczęściej popełnianych, by móc cieszyć się z świetnych rezultatów umiejętnego olejowania włosów.
Najczęściej popełniane błędy w olejowaniu włosów to:
Nietrafiony olej – musisz pamiętać, że nie każdy olej polubią Twoje włosy. Dlatego inaczej będzie wyglądać olejowanie włosów średnioporowatych, a inaczej nisko i wysokoporowatych. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, dobrze jest określić porowatość włosów i sprawdzić jaki olej do olejowania włosów wybrać przed nałożeniem oleju . Jeśli nie jesteś pewna, lepiej będzie postawić na uniwersalne olejki do włosów, które są kompozycją naturalnych olejów.
Nieodpowiednia ilość oleju – nie ma tu tak zwanego złotego środka, musisz więc znaleźć go sama. Stosując olej, szybko zorientujesz się jaka jego ilość jest optymalna dla Twoich włosów. Zacznij od mniejszej ilości, 1-2 ml i zwiększaj ją w miarę potrzeb.
Za krótki czas aplikacji – olej potrzebuje czasu, by zadziałać. Pół godziny to dolna granica, górną natomiast możesz wydłużać nawet do olejowania na noc przy wysokiej porowatości włosów.
Niedokładne zmywanie oleju – dużo zależy tu od opisanej wyżej techniki zmywania oleju z włosów z pomocą odżywki lub maski. Ważny jest również szampon, którego użyjesz. Jeśli masz na półce dobry szampon oczyszczający, pozwoli na dokładne zmycie oleju. Przydatne jest też emulgowanie oleju.
Olejowanie włosów bez systematyczności – włosy lubią regularność w pielęgnacji. Jeśli więc chcesz zauważyć efekty olejowania włosów, zadbaj o regularność. Co ile olejować włosy? W zależności od potrzeb i rodzaju włosów, możesz olejować je raz lub nawet dwa razy w tygodniu, ale nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu. Jeśli natomiast masz skrajnie przesuszone i elektryzujące się włosy, możesz olejować je nawet do trzech razy w tygodniu.
Aplikacja oleju na przetłuszczoną skórę i włosy – choć olejowania nie wykonujemy po myciu i stosujemy je na nieumyte włosy, głowa powinna być względnie czysta. Przetłuszczona skóra i brudne włosy pokryte warstwą sebum nie będą w stanie wchłonąć zawartych w oleju cennych substancji. Optymalną porę na olejowanie najlepiej określisz sama, znając swoje włosy.
Brak odpowiedniej pielęgnacji – samo olejowanie nie wystarczy, by mieć piękne włosy. Pamiętaj, że w zdecydowanej większości, olej nie daje włosom nawilżenia (są wyjątki takie jak olej kokosowy), tylko dostarcza im tłuszczów i minerałów. Działa więc najlepiej w parze z kosmetykami, które nawilżają – odżywkami i maskami. Olej pozwala zatrzymać nawilżenie we wnętrzu włosów. Myj włosy dobrym delikatnym szamponem i systematycznie je odżywiaj.
Jak już wspomnieliśmy, olejowanie włosów daje wiele korzyści. Właściwie wykonywane regeneruje i uzupełnia ubytki w strukturze włosów, nadaje im zdrowego połysku i siły, wspomaga wzrost włosów. To zasługa licznych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, minerałów i witamin zawartych w olejach. Wnikają one w głąb włosa, docierając też do cebulek i dotleniając komórki. Tak „nakarmione” włosy mają doskonałe warunki, by rosnąć zdrowo i wyglądać kwitnąco. Wiele zależy od porowatości waszych włosów, jednak porost włosów widocznie się poprawia. Jeśli właśnie zaczynasz swoją przygodę z olejowaniem włosów, bądź cierpliwa i systematyczna, a efekty pojawią się już niebawem. Najpierw zauważysz zwiększony blask włosów, a następnie wyraźną poprawę ich kondycji i wyglądu. Dla takiego efektu warto raz w tygodniu zafundować włosom domowe SPA z wykorzystaniem olejku. Jeśli sięgniesz po kosmetyczny olejek do włosów, dodatkową przyjemnością będzie zapach. Dobre olejki wzbogacone są zwykle naturalnymi olejkami eterycznymi, co tylko zwiększa przyjemność ich stosowania i uprzyjemnia nakładanie oleju. Wystarczy kropli oleju, by subtelny zapach podziałał na zmysły.
Jeśli masz włosy farbowane lub rozjaśniane, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii zanim zdecydujesz się na olejowanie włosów:
Znasz już temat olejowania włosów? Jest to niezwykle ważny etap świadomej pielęgnacji włosów. Wybierz więc jedną z metod olejowania włosów i ciesz się efektami oraz pięknem swoich włosów.
Pamiętaj - by zabieg olejowania włosów dobrze działał na kondycję włosów, powinnaś dobrać olej do porowatości. Jeśli jest wysoka (włosy suche), sprawdzi się np. olej słonecznikowy, z pestek winogron, z nasion bawełny. Z kolei olejowanie włosów niskoporowatych powinno odbywać się przy użyciu takich olejów jak np. olej lniany, olej babassu, masło shea. Wśród najpopularniejszych olejów do włosów średniej porowatości jest olejek ze słodkich migdałów i olej arganowy. Przy zastosowaniu odpowiedniej metody olejowania włosów, możesz liczyć na piękne, zdrowe i nawilżone włosy.Także w stylizacji włosów, olejki sprawdzają się jako składniki kosmetyków. Dzięki temu przesuszone włosy mogą dobrze się prezentować.