Otwarcie salonu fryzjerskiego – na co zwracać uwagę?

17-09-2019

Nosisz się z zamiarem otworzenia własnego salonu fryzjerskiego? Obecnie salony kosmetyczne cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób korzysta z usług przez nie oferowanych. Zastanawiasz się, jakie trzeba spełniać wymagania, aby otworzyć salon fryzjerski? Nie jest to wcale takie skomplikowane!

otwarcie salonu fryzjerskiego

Tak naprawdę założenie własnego salonu fryzjerskiego nie wymaga żadnych specjalnych uprawnień ani pozwoleń. Tak jak w przypadku zakładania innych firm, należy zarejestrować działalność oraz znaleźć odpowiedni lokal, który będzie spełniał wszystkie warunki. Są one określone przez Sanepid i muszą zostać spełnione, aby lokal został oddany do użytku.

Od czego zacząć?

Osoby, które chcą założyć salon fryzjerski, mogą się nieco przerazić mnogością przepisów prawnych. Nie jest to jednak tak straszne, na jakie wygląda. Najlepiej wszystko od początku sobie zaplanować. Oczywiście trzeba zarejestrować działalność gospodarczą, a potem znaleźć lokal, który będzie spełniać wszystkie wymagania Sanepidu. To jest podstawa, od której należy wyjść. Następny krok to zakup :

  • odpowiedniego sprzętu fryzjerskiego bez którego salon nie ma prawa istnieć. Sprzęty takie jak: suszarka, prostownica, maszynka do strzyżenia, lokówka, falownica.
  • dużego sprzętu do włosów, który podniesie jakość oferowanych przez Ciebie usług. Mowa o takich sprzętach jak: infrazony fryzjerskie, nawilżacze do włosów oraz suszarki hełmowe.
  • profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich. Zobacz kosmetyki do włosów oferowane w naszej hurtowni.
  • akcesoriów i narzędzi fryzjerskich. Salon fryzjerskich bez akcesoriów fryzjerskich czy odpowiednich narzędzi ciężko sobie wyobrazić. Dlatego zobacz akcesoria jednorazowe, nożyczki fryzjerskie, grzebienie, fartuchy, klipsy, pasy, wałki, kufry, szczotki do włosów, miseczki czy karkówki dostępne od ręki na fryzomania.pl
  • oraz meble fryzjerskie do salonu. Należy też odpowiednio zaaranżować całą przestrzeń w lokalu. Dobrze jest, jeśli będzie wydzielony kącik taki jak „poczekalnia”, aby zapewnić przyszłym klientom komfortowe oczekiwanie na swoją kolej. Miejsce gdzie będzie stała myjnia fryzjerska oraz fotele fryzjerskie czyli Twoje stanowisko pracy.
  • Całe wyposażenie salonu fryzjerskiego możesz zakupić w najlepszych cenach na największej hurtowni internetowej
logo fr

Bardzo ważne są wymagania prawne oraz sanitarne, które należy spełnić, jeśli chce się otworzyć salon fryzjerski. Oto one:

  1. Rejestracja działalności w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej),
  2. Złożenie w ZUS w przeciągu 7 dni druk ZUA,
  3. W terminie 7 dni od zawarcia umowy z pracownikami należy zgłosić do ZUS nowo zatrudnionych pracowników,
  4. Zakup kasy fiskalnej – jest to obowiązek. Każda usługa musi być rozliczana za jej pomocą.

Wymagania Sanepidu

Są one niezwykle ważne. Aby móc prowadzić działalność, trzeba uzyskać pozwolenie od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W przeciągu 14 dni od założenia działalności należy złożyć w Sanepidzie stosowny wniosek. W formularzu muszą znaleźć się informacje dotyczące lokalu i panujących w nim warunków. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia salon powinien mieścić się w odrębnym budynku lub lokalu. Muszą zostać wydzielone także strefy – poczekalnia, szatnia, pomieszczenie sanitarno-higieniczne, witryny fryzjerskie na kosmetyki, przestrzeń dla odpadów. W salonie musi się także znajdować wydzielone miejsce do mycia oraz farbowania włosów. Rozporządzenie zawiera dużo więcej przepisów, które należy spełnić, dlatego trzeba dokładnie się z nim zapoznać. Kiedy lokal będzie gotowy, Sanepid dokonuje odbioru. Wówczas właściciel może rozpocząć świadczenie usług.

sanepid

Pamiętaj o ZAIKS

Nie ma chyba salonu fryzjerskiego, w którym nie puszczana byłaby muzyka. Jeśli również zamierzasz wprowadzić taką atrakcję dla klientów, konieczne jest wykupienie licencji i odprowadzanie opłat w trybie miesięcznym albo jednorazowym do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, która reprezentuje danych twórców, wykonawców i producentów. 

zaiks logo

Dopiero, kiedy wszystkie formalności urzędowe zostaną dopełnione i Sanepid wyda pozytywną opinię, wówczas można wyposażać salon w niezbędny sprzęt, urządzenia oraz meble. Z pewnością przyda Ci się zapoznać z artykułem "Jakie meble wybrać do salonu fryzjerskiego?" Oczywiście najlepiej inwestować w urządzenia najwyższej jakości, które posłużą przez długie lata i sprawią, że praca będzie bardziej efektywna.

widget po rozwinięciu