Plopping – na czym polega ta technika stylizacji loków?

01-12-2021

Na czym polega tak popularny wśród posiadaczek kręconych włosów plopping? To metoda suszenia i stylizacji loków, która pozwala uwydatnić ich skręt. Efekty ploppingu potrafią być naprawdę spektakularne - loki dostają prawdziwego „kopa” objętości i sprężystości. Również przy falowanych włosach plopping daje świetne rezultaty w postaci podkreślonego kształtu pasm. Dziś podpowiemy Ci jak wykonać plopping, by osiągnąć prawdziwy efekt „wow”.

plopping

Plopping, czyli plunking = ręcznikowanie włosów i koszulkowanie

Zacznijmy od małego wyjaśnienia pojęć, które sprowadzają się do jednej i tej samej techniki domowej stylizacji loków. Plopping znany jest również pod nazwą plunking, jak również spolszczonymi określeniami – ręcznikowanie lub koszulkowanie włosów (w zależności od tego jakiego materiału używamy). Nie zdziw się więc, gdy zbierając informacje trafisz na różne nazewnictwo. We wszystkich tych nazwach chodzi o wydobycie pięknego skrętu loków. A teraz przejdźmy do sedna sprawy, czyli instrukcji jak wykonać plopping.

Jak zrobić plopping włosów? Plopping krok po kroku

Do ploppingu włosów będziesz potrzebować ręcznika z mikrofibry (absolutnie nie tradycyjnego ręcznika frotte), albo kawałka bawełnianej tkaniny, którą założysz na mokre włosy. W tej roli sprawdzi się doskonale zwykła koszulka, którą z pewnością znajdziesz w czeluściach szafy. Przygotuj również kosmetyki do stylizacji włosów kręconych, które w parze z techniką ploppingu pomogą Ci osiągnąć wspomniany już efekt „wow”. Najlepsze rezultaty dadzą Ci oczywiście kosmetyki profesjonalne, które świetnie sprawdzają się nie tylko w salonach fryzjerskich, ale i w domu.

Plopping: krok 1 – mycie włosów

Umyj włosy szamponem do włosów kręconych (lub falowanych), zastosuj odżywkę podkreślającą skręt, dokładnie spłucz kosmetyki z włosów. Pochyl głowę i lekko odciśnij włosy z nadmiaru wody dłońmi. Jeśli preferujesz odżywkę bez spłukiwania, np. z powodu wrażliwości skóry głowy, rozprowadź ją na powierzchni umytych włosów.

Plopping: krok 2 – przygotowanie do ploppingu

Usuń z włosów nadmiar wody. Trzymając głowę pochyloną, rozprowadź na wilgotnych włosach kosmetyk stylizujący loki. Może być to krem lub spray, który nada włosom tekstury i zapewni dobre efekty zabiegów stylizacyjnych, a przy tym nie obciąża kosmyków. Dokładnie rozprowadź go na włosach palcami, albo pomóż sobie grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

Plopping: krok 3 – koszulkowanie włosów (lub ręcznikowanie)

Koszulkę lub ręcznik ułóż na płaskiej powierzchni, np. na stole lub kanapie. Jeśli używasz koszulki, ułóż ją tak, by rękawy znalazły się po obu stronach głowy, na wysokości uszu. Następnie powoli pochylaj głowę tak, aby włosy ułożyły się na środku materiału. Twoje czoło powinno znaleźć się przy bliższej krawędzi materiału, a na czubku głowy ułożą się włosy. Zakryj włosy przeciągając dalszą krawędź materiału na tył głowy. Złap za boki materiału i skręć je w ciasne rulony, a następnie zwiąż je z tyłu głowy. W ten sposób powstanie coś na kształt czepka, czy turbanu ze skręconymi po bokach „warkoczami”, związanymi z tyłu.

Plopping: krok 4 – plopping na noc, czy na kilka godzin?

Koszulkowanie włosów (lub ręcznikowanie) skończone? Na efekty musisz jeszcze poczekać. Ile? To zależy od długości, gęstości i tempa wysychania włosów. Plunking u jednych zadziała już po pół godzinnym koszulkowaniu, u innych turban trzeba będzie nosić dwie godziny, a niektórzy preferują nawet plopping na noc i dalszą stylizację rano. Najlepiej będzie określić najbardziej właściwy dla Twoich włosów czas tzw. metodą prób i błędów – sama przekonaj się, czy lepsze efekty da plopping na noc, czy może wystarczy godzina-dwie, by osiągnąć super skręt.

Plopping: krok 5 – suszenie i utrwalanie

Włosy po zdjęciu czepka z koszulki lub ręcznika nadal powinny być wilgotne. Wysusz je, koniecznie używając dyfuzora. Sprawdź jak suszyć włosy dyfuzorem, by osiągnąć najlepsze efekty. Rezultat stylizacji dobrze jest utrwalić dobrej jakości lakierem do włosów, który nie sklei ich i nie usztywni, a za to ochroni fryzurę np. przed wpływem wilgoci.

Efekty ploppingu włosów – podkreślone loki lub fale

Plopping przy włosach kręconych jest w ostatnim czasie bardzo popularny, bo pomaga okiełznać niełatwe w stylizacji włosy kręcone w naturalny i prosty sposób, który każdy może wykonać w domu. Metoda ta stosowana jest również przez posiadaczki falowanych włosów, które chcą podkreślić ich opływowy kształt oraz dodać objętości. Jednak dla uzyskania spektakularnych rezultatów w postaci sprężystej burzy loków lub romantycznych fal, trzeba pamiętać o jednym:

Sam plopping może nie wystarczyć, nawet w przypadku włosów kręconych. Razem z tą metodą należy użyć dobrej jakości kosmetyków, które dodadzą włosom elastyczności i sprawią, że będą one podatne na nadawanie im kształtu. Właśnie takie połączenie: kosmetyki + plopping = sukces w stylizacji loków.

I to sukces murowany. Przygotuj się więc na liczne spojrzenia, jakie z pewnością będzie przyciągać Twoja fryzura! Włosy będą efektownie uniesione u nasady, opadając kaskadami loków lub meandrami falujących pasm, a ich objętość będzie wyraźnie zwiększona. Co istotne, metoda ta jest w pełni bezpieczna dla włosów i sprawia, że nie musisz już sięgać po lokówkę, czy falownicę do włosów, aby dodać fryzurze kształtu. Loki uzyskają piękny skręt, zredukowana zostaje też skłonność włosów do puszenia się.

Dla kogo plunking, czyli plopping - wydobycie skrętu włosów?

Zastanawiasz się dla kogo technika tzw. koszulkowania włosów będzie odpowiednia? Na pewno dla każdej posiadaczki (lub posiadacza) włosów w różnym stopniu kręconych lub falowanych. Jeśli chcesz pogłębić kształt loków lub fal bez sięgania po urządzenia do stylizacji na gorąco, plopping w połączeniu z dobrymi kosmetykami będzie strzałem w dziesiątkę! Zaletą tej metody jest na pewno jej prostota oraz brak negatywnych dla włosów rezultatów, a także świetne efekty w postaci pogłębionego i wydobytego naturalnego skrętu pasm. Kręcone kosmyki kochają koszulkowanie, które dodatkowo unosi włosy u nasady. Jednak ta metoda stylizacji włosów kręconych może sprawdzić się także przy włosach innego rodzaju.

A może plopping na prostych włosach?

Proste włosy i plopping? Czemu nie. Nie tylko osoby z kręconymi włosami chętnie sięgają po metodę ploppingu. Sposób ten wykorzystuje też wiele posiadaczek prostych włosów, które mają jednak tendencję do wywijania się, czy nawet subtelnego falowania. Na takich włosach raczej nie uda się uzyskać burzy loków bez użycia lokówki, jednak można dodać im tekstury i objętości, uzyskać delikatne fale wykonując koszulkowanie. Efekty będą zależały od podatności włosów na stylizację. Najczęściej będą to modne tzw. surferskie fale robiące wrażenie lekkiego nieładu, dodające fryzurze objętości i zapewniające wizualne zwiększenie gęstości włosów. Jeśli chcesz osiągnąć właśnie taki efekt - włosy falowane, zastosuj się do powyższych wskazówek i wykonaj plopping po umyciu włosów, używając kosmetyków teksturyzujących włosy. Do suszenia, podobnie jak posiadaczki włosów kręconych i falowanych, użyj dyfuzora i koniecznie zabezpiecz gotową fryzurę, by utrzymać lekki skręt włosów. Jeśli jednak okaże się, że Twoje włosy nie dadzą się namówić, by skręcić z prostej drogi, nie rezygnuj z marzenia o falowanych włosach – sięgnij po lokówkę lub falownicę do włosów - dzięki nim możesz mieć kręcone włosy lub fale kiedy tylko chcesz, a skręt loków - mocniejszy, czy lżejszy, dopasujesz do swoich potrzeb.