Fryzomania

Porowatość. Jak dobierać kosmetyki do rodzaju włosów?

Porowatość jest to zdolność włosów do absorbowania wody lub innych substancji. Odnosi się więc nie tylko do wilgoci, ale również do wchłaniania produktów do pielęgnacji włosów. Porowatość związana jest z układaniem się łusek włosa. Im mniej porowate włosy, tym bardziej przylegają do siebie ich łuski. I odwrotnie, im bardziej porowate włosy, tym ich łuski są bardziej rozchylone.

porowatość włosów

Dlaczego warto wiedzieć, jaki typ porowatości mają Twoje włosy? Dzięki temu możesz precyzyjnie zaplanować pielęgnację, zwłaszcza w przypadku dwóch skrajnych typów, czyli włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Pomożemy Ci sprawdzić jaki typ porowatości mają Twoje włosy i wybrać produkty kosmetyczne, które sprawią że będą one mocne, elastyczne i lśniące.

Metody ustalania porowatości włosów

Chcesz dowiedzieć się jaką porowatość mają Twoje włosy? Są na to trzy sposoby.

Pierwsza metoda

Weź kilka pasm włosów z grzebienia lub szczotki. Wrzuć je do miseczki z wodą na kilka minut. Jeśli będą pływały po powierzchni i wolno lub wcale nie opadały na dno – masz włosy o niskiej porowatości. Jeśli zatoną – masz dużą porowatość. Włosy o normalnej, średniej porowatości znajdują się gdzieś na środku tej skali – będą opadały na dno wolniej, niż te o wysokiej porowatości. Włosy wysokoporowate opadną na dno najszybciej, ponieważ łatwo wchłaniają wodę i stają się ciężkie.

Druga metoda

Weź jeden włos i przesuń po nim palcami z dołu do góry. Jeśli czujesz, że stawia opór, najprawdopodobniej Twoje włosy są wysokoporowate. Jeśli możesz przesunąć po nich palcami bez problemu – są niskoporowate.

Trzecia metoda

Ostatnia metoda polega na obserwowaniu, jak szybko schną Twoje włosy. Te niskoporowate będą schły szybciej, niż włosy wysokoporowate.

Pamiętaj jednak, że musisz wziąć pod uwagę również dodatkowe czynniki takie, jak grubość włosów przy pierwszej metodzie, czy stosowane kosmetyki, przy metodzie drugiej. Najlepiej uważnie obserwować swoje włosy na co dzień.

Włosy niskoporowate

Tego typu włosy wyglądają na zdrowe i błyszczące. Ich łuski przylegają do siebie. Odpychają wilgoć, ale mogą być również oporne na układanie, ze względu na słabe przyjmowanie substancji chemicznych. Dlatego możesz mieć problem z wyczarowaniem na nich loków, czy innych stylizacji, które przetrwają dłużej.

Włosy niskoporowate wymagają przede wszystkim lekkiego nawilżenia i zmiękczenia. W ich pielęgnacji sprawdzą się humektanty. Twoim zadaniem jest przede wszystkim ułatwienie przeniknięcia tych substancji. Dobrym sposobem może być użycie w pielęgnacji włosów specjalnego steamera lub nakładanie odżywek i masek w trakcie kąpieli. Dzięki temu łuski rozchylają się i cenne składniki mogą skutecznie zadziałać.

Uważaj, aby nadmiernie nie obciążyć włosów niskoporowatych, zwłaszcza używając bogatych olejów i maseł. Lepiej postaw na lekkie olejki, np. jojoba, który przypomina sebum produkowane na naszej głowie. Nie przesadź z ilością protein, w nadmiarze mogą one sprawić, że włosy staną się sztywne i sianowate.

American Crew Classic Boost Cream krem zwiększający objętość włosów, 7,4ml

http://www.fryzomania.pl/american-crew-classic-boost-cream-krem-zwiekszajacy-objetosc-wlosow-7-4ml.html

Wella SP LuxeOil Lekki olejek do pielęgnacji włosów 75ml

http://www.fryzomania.pl/wella-sp-luxeoil-lekki-olejek-do-pielegnacji-wlosow-75ml.html

Wella SP Hydrate Mask maska nawilżająca 200ml

http://www.fryzomania.pl/wella-sp-hydrate-mask-maska-nawilzajaca-200ml.html

Włosy średnioporowate

Te włosy mają luźniejsze łuski, przez co wilgoć, ale również substancje odżywcze mogą wniknąć do ich środka. Te włosy zazwyczaj dobrze poddają się zabiegom stylizacyjnym i farbowaniu. Są dość przewidywalne, jeśli chodzi o codzienna pielęgnację i najłatwiej jest je utrzymać w dobrym stanie. Są dobrze nawilżone. Od czasu do czasu można takim włosom wprowadzić proteiny – nie reagują na nie źle. Jeśli jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych nie musisz również obawiać się olejów i lekkich silikonów.

Goldwell Dualsenses Color odżywka do włosów farbowanych 1500ml

http://www.fryzomania.pl/goldwell-dualsenses-color-odzywka-1500ml.html

BIolage Exquisite Oil Monoi olejek do włosów 92ml

http://www.fryzomania.pl/biolage-exquisite-oil-monoi-olejek-do-wlosow-92ml.html

Kerastase Elixir Ultime BB Cream – odżywczy krem do włosów 150ml

http://www.fryzomania.pl/kerastase-elixir-ultime-bb-cream-odzywczy-krem-do-wlosow-150ml.html

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate mogą być takie z natury lub wskutek uszkodzeń powstałych w wyniku działania substancji chemicznych, czy zbyt wysokiej temperatury. Te włosy mają mocno rozchylone łuski, przez co dużo wilgoci może w nie wniknąć. Łatwo je uszkodzić, nie wskazane jest dla nich częste mycie, ponieważ wówczas może dostać się do ich środka wilgoć, której tak nie lubią. Takie włosy mogą się puszyć i mocno reagować na wilgotność powietrza.

Potrzebujesz produktów i niskim pH, które zakwasza włosy powodując, że łuski będą lepiej domknięte. Od czasu do czasu stosuj płukanki, np. z octu jabłkowego. Pozwalają one domknąć łuski włosów i zatrzymać wilgoć. W przypadku tych włosów, kosmetyki powinny działać jak uszczelniacz łusek włosów i chronić je przed pochłanianiem nadmiaru wilgoci z powietrza i jej szybką utratą. Masła i oleje to Twoi sprzymierzeńcy w walce o gładkie włosy. Silikony również mogą im posłużyć, choć pamiętaj, że może być to pomoc doraźna. Musisz unikać silnych detergentów i suszenia. Używaj za to bogatych maseł i kremów.

Lisap Top Care PHASE 3 BALANCER odżywka zakwaszająca 1000ml

http://www.fryzomania.pl/lisap-top-care-phase-3-balancer-odzywka-zakwaszajaca-1000ml.html

Kerastase Elixir Ultime Moringa – olejek do włosów osłabionych 125ml

http://www.fryzomania.pl/kerastase-elixir-ultime-moringa-olejek-do-wlosow-oslabionych-125ml.html

Kerastase Resistance Therapiste – maska do włosów zniszczonych 200ml

http://www.fryzomania.pl/kerastase-resistance-therapiste-maska-do-wlosow-zniszczonych-200ml.html

Pamiętaj, że porowatość to nie tylko stała cecha włosów. Możesz ją również samodzielnie zwiększyć, przez złą pielęgnację, czy nadmierną, niszczącą stylizację. Wiele problemów włosów możesz rozwiązać, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, dopasowanej do ich porowatości.

1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz