Rozmaryn

29-05-2017

Rozmaryn to roślina pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego, która powszechnie używana jest jako przyprawa do potraw. Ze względu jednak na swoje wszechstronne właściwości, stanowi również składową wielu kosmetyków. Główne składniki biologicznie czynne znajdują się w liściach rozmarynu. Możemy tam odnaleźć m.in.:

 

 

  • Olejki eteryczne oraz diterpeny, która posiadają silne właściwości antybakteryjne. Działają też antygrzybiczo, antyseptycznie i potrafią zwalczać wirusy. Dzięki temu wykorzystywane są np. przy produkcji szamponów przeciwłupieżowych czy kosmetyków trądzikowych, które mają za zadanie zwalczyć drożdżaki wywołujące chorobliwe objawy skóry.

 

 

  • Kwas ursolowy i oleanolowy, które mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne (kwas ursolowy  potrafi powstrzymać przed namnażaniem nawet komórki nowotworowe). Kwas oleanolowy wpływa na normalizację produkcji sebum doskonale więc nadaje się do pielęgnacji cery tłustej. Oba kwasy mają działanie łagodzące i regenerujące. Wykorzystywane są do produkcji kosmetyków do cery dojrzałej (działanie przeciwzmarszczkowe) lub do pielęgnacji włosów (działanie wzmacniające).

 

 

  • Kwas rozmarynowy, karnozowy i karnozol- to związki, które mają w rozmarynie właściwości antyoksydacyjne. Potrafią chronić organizm przed wolnymi rodnikami, przeciwdziałają więc np. szybszemu starzeniu się skóry. Ponadto stanowią naturalny filtr przeciwsłoneczny i hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład włókien kolagenowych oraz elastyny. Zapewniają więc skórze młody wygląd i sprężystość.

 

 

Zastosowanie rozmarynu w kosmetyce:

 

 

  • Odkażające, antyspetyczne, przeciwzapalne- znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej oraz podrażnionej,

 

 

  • Działanie antyoksydacyjne, ochronne, hamujące działanie enzymów odpowiedzialnych za starzenie się skóry- idealnie sprawdzają się przy poprawie wyglądu cery dojrzałej,

 

 

  • Ochronne, stanowi naturalny filtr UV- doskonała składowa wszystkich kosmetyków, a w szczególności tych przeznaczonych dla cery suchej i dojrzałej,

 

 

  • Stymulacja krążenia, działanie przeciwobrzękowe- znajduje zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji okolic oczu, jak również w preparatach zwalczających cellulit,

 

 

  • Działanie przeciwłupieżowe, wzmacniające cebulki włosów, hamujące ich wypadanie powoduje, że jest to idealny składnik szamponów, odżywek i masek do włosów suchych, zniszczonych, cienkich, z łupieżem.

 

 

  • Działanie ochronne na kolor włosów sprawia również, że producenci chętnie używają go w kosmetykach do włosów farbowanych.