Rzadkie włosy to problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku. Przerzedzanie się fryzury może mieć podłoże zdrowotne, czy genetyczne, może być też wywołane chwilowymi zmianami w organizmie, stresem, albo być następstwem błędów w pielęgnacji, stylizacji, czy koloryzacji włosów. Niezależnie od przyczyny, warto działać szybko i na odpowiednim etapie zatrzymać utratę włosów. Jak zagęścić rzadkie włosy i odzyskać ich naturalną objętość oraz dobrą kondycję? Sprawdźmy.
Pojęcia „rzadkie włosy” i „cienkie włosy” są często mylnie traktowane jako to samo. Dlatego zacznijmy od rozróżnienia tych problemów. Cienki włos z natury ma niewielką średnicę, przez co cała fryzura ma mniejszą objętość. Ilość włosów jednak jest przeciętna. Inaczej jest, gdy mamy włosy rzadkie – wtedy mamy do czynienia z tym, że jest ich po prostu mniej. Dlaczego? Ponieważ z jakiegoś powodu wypadają nadmiernie. Zdarza się też tak że mamy jednocześnie cienkie i rzadkie włosy, co podwaja problem. W takim przypadku warto połączyć pielęgnację wzmacniającą cebulki ze stosowaniem tricków na dodanie fryzurze objętości. Na szczęście z cienkimi i rzadkimi włosami pomagają nam uporać się profesjonalne kosmetyki do włosów, których działanie jest oparte na zaawansowanych, sprawdzonych składnikach. Pozwalają one wyeliminować nadmierne wypadanie włosów, działając na skórze głowy pobudzają pracę mieszków włosowych i napędzają wzrost włosów.
Zauważyłaś, że twój kucyk staje się coraz cieńszy? A może poszerza się przedziałek, a na szczotce pozostaje po czesaniu sporo włosów? Jeśli tracisz więcej, niż około 100 włosów dziennie, jest to już wypadanie nadmierne. Może być to łysienie androgenowe, czyli genetyczne. Utrata włosów może być też spowodowana stresem, osłabieniem organizmu, np. po ciąży, chorobie, czy zmianie diety, albo być oznaką niedoborów. Czasami jest też następstwem chorób skóry głowy, czy problemów hormonalnych. W takich przypadkach zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyną rzadkich włosów, czy cienkich włosów może być też ich nieodpowiednia pielęgnacja, albo osłabienie na skutek zbyt agresywnie działających na włosy zabiegów, takich jak prostowanie, kręcenie, czy rozjaśnianie lub farbowanie. Niezależnie od powodu utraty włosów, czas działa w jej przypadku na naszą niekorzyść. Dlatego warto szybko wdrożyć „plan naprawczy” i rozprawić się z przerzedzaniem fryzury. Jak to zrobić? Warto na pewno zadbać o dietę i zdrowie, jednak kluczowa może okazać się pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami.
Aby zagęścić włosy, musisz opracować plan pielęgnacji i systematycznie go realizować. Krok pierwszy to odpowiednie oczyszczanie skóry głowy, czyli stosowanie właściwego szamponu. Takiego, który zadba o cebulki i mieszki włosowe. Składniki profesjonalnych szamponów przeciw wypadaniu włosów potrafią sprawić, że praca w cebulkach nabierze odpowiedniego tempa, co przełoży się na wzmożony porost i zmniejszy liczbę wypadających włosów. Dobry szampon zadba też o potrzeby skóry głowy, a jej kondycja jest bardzo ważna dla wzrostu i kondycji włosów. Duże znaczenie ma też sama technika mycia. Delikatnie masuj skórę opuszkami palców, nie szoruj i nie ciągnij włosów. Masaż skóry głowy świetnie działa na przerzedzone włosy. Pamiętaj też, by bardzo delikatnie rozczesywać mokre włosy dobrej jakości szczotką.
Zobacz: najlepsze szampony na wypadanie włosów.
Po każdym myciu zastosuj dobrej jakości odżywkę, która wzmocni włosy i dostarczy im niezbędnych do zdrowego wzrostu składników. Doda też włosom objętości, dzięki czemu będą one wizualnie zagęszczone.
Zobacz: odżywka na wypadanie włosów - ranking
Jeśli chcesz w profesjonalny i skuteczny sposób zawalczyć o gęste włosy, sięgnij po kuracje w formie ampułek do skóry głowy, które doskonale sprawdzają się w walce z wypadaniem.
Twoim sprzymierzeńcem będą też wcierki na porost włosów. To preparaty bogate w roślinne wyciągi i naturalne oleje, które działają stymulująco na krążenie, przez co poprawiają ukrwienie skóry głowy. A to oznacza wydajniejszą pracę cebulek.
Często zdarza się, że rzadkie i słabe włosy są wynikiem błędów popełnianych przez nas podczas zabiegów stylizacji, czy koloryzacji włosów. Układanie włosów na gorąco, np. prostowanie, czy kręcenie bez wcześniejszego zastosowania kosmetyku termoochronnego może niszczycielsko działać na włosy, szczególnie jeśli robimy to często. Zniszczone wysoką temperaturą włosy słabną, stają się cienkie i kruche, często łamią się i wykruszają. A to prowadzi do stopniowego przerzedzania się włosów. Nie musisz od razu rezygnować z stylizowania fryzury, ale zawsze rób to przy użyciu dobrego sprzętu z wysokiej jakości powłoką płytek i technologią ochronną, a przed każdym użyciem zapewnij włosom termoochronę.
Jeśli masz problem z rzadkimi włosami, a systematycznie je farbujesz, być może środki do koloryzacji są zbyt agresywne. Sięgaj tylko po profesjonalne farby do włosów, najlepiej te z niewielką ilością lub bez amoniaku. Dobre farby nie osłabią włosów i nie wpłyną szkodliwie na skórę głowy.
Bywa i tak, że rzadkie, a nawet bardzo rzadkie włosy dostajemy w „prezencie” od natury. Również i wtedy możemy stosować wymienione wcześniej sposoby stymulowania skóry głowy i cebulek używając specyfików na porost włosów. Warto sięgać również po kosmetyki na objętość włosów oraz stylizować je w odpowiedni, wizualnie zwiększający objętość sposób. Zobacz co proponujemy we wpisie: cienkie włosy – jak dbać i układać, by dodać im objętości, gdzie skupiamy się na pielęgnacji włosów cienkich i polecamy sposoby, by pogrubić włosy.
Przerzedzenie włosów nie musi być nieodwracalne. Możesz odzyskać gęste i zdrowe włosy stosując się do powyższych wskazówek i systematycznie dbając o włosy. Stają się one dużo mocniejsze i piękniejsze już po kilku tygodniach systematycznej pielęgnacji.