Zdarza się, że skupiając się na potrzebach włosów, zapominamy o skórze głowy. Wtedy skalp wysyła nam sygnały, że coś mu szkodzi lub czegoś mu brak. Jednym z takich symptomów jest sucha skóra i strupki, które wywołują spory dyskomfort. Dlaczego pojawiają się strupki na głowie i jak się ich pozbyć? Sprawdźmy.
Szukając przyczyny pojawienia się strupków na głowie, zacząć należy od tego, z czym skóra spotyka się najczęściej, czyli szamponu do włosów. Możesz go podejrzewać zwłaszcza, jeśli używasz go od niedawna. Wiele szamponów ma w sobie silne detergenty, których zadaniem jest mocne oczyszczenie skóry i włosów. Jednak nie są to kosmetyki, które można stosować regularnie nie naruszając przy tym naturalnej równowagi skóry. Jeśli więc szampon działa zbyt agresywnie, skóra jest coraz bardziej sucha, zaczyna swędzieć i łuszczyć się, a jej odruchowe drapanie kończy się tak, że pojawiają się krostki i strupki na głowie. Sprawdź jakie delikatne szampony bez SLS mogą zapewnić skórze komfort, a włosom piękny wygląd.
Kerastase Dermo-Calm Riche Bain szampon kojący skórę głowy 250ml
Lisap Keraplant Nature Dermo-Calmante szampon do włosów łagodzący naskórek 250ml
Fanola Sensi Care szampon do wrażliwej skóry głowy 350ml
Szampon, czy odżywka może też zawierać składnik, który wywołuje alergię skórną. Najczęściej alergizujące są sztuczne substancje zapachowe. Jak sprawdzić czy strupki na skórze głowy wywołane są właśnie alergią? Odstawiając podejrzane kosmetyki i obserwując reakcję. Mycie skóry i włosów dobrym szamponem bez silnych detergentów i potencjalnych alergenów, o maksymalnie naturalnym i łagodnym dla skóry składzie na pewno wyjdzie Ci na dobre. Strupki na głowie powinny zniknąć już po tygodniu od zmiany szamponu, a poprawę komfortu skóry odczujesz już po pierwszym myciu. Aby dodatkowo poprawić komfort skóry, możesz zastosować delikatny peeling do włosów. Dzięki temu pozbędziesz się martwego naskórka i przyśpieszysz proces zdrowienia skóry.
Kerastase Fusio Scrub Apaisant Peeling kojący do włosów i skóry głowy 250ml
Mila Professional Be Eco Pure Volume, peeling oczyszczający do skóry głowy i włosów 200ml
Co jeszcze może powodować powstawanie swędzących strupków na głowie? Na pewno sposób, w jaki ją traktujemy.
BaByliss Pro EXCESS HQ BAB6990IE Suszarka do włosów 2600W
BaByliss Pro BABBB1E Szczotka płaska pneumatyczna z naturalnym włosiem dzika
Termica Shine XL Duża szczotka nabłyszczająca z naturalnym włosiem
Olivia Garden Finger Brush Combo Medium szczotka do rozczesywania włosów
Olivia Garden Aurora Violet Szczotka do rozczesywania i wygładzania każdego rodzaju włosów
Nie tylko błędy w doborze kosmetyków, czy niewłaściwe traktowanie skóry i włosów może być powodem powstawania strupków na głowie. Na skórę wpływ mają także czynniki zewnętrzne, takie jak silne słońce latem, czy suche powietrze i noszenie nakrycia głowy zimą. Nie bez znaczenia są też zanieczyszczenia z powietrza. Zastanów się, czy Twoja głowa nie jest ostatnio nadmiernie narażona na któryś z tych czynników.
Ze strupkami na głowie często borykają się też osoby, które drapią skórę nawykowo lub w sytuacjach stresowych. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, rozważ spotkanie ze specjalistą.
Jeszcze innym problemem może być łupież, który łatwo pomylić z suchością skóry. Najczęściej również towarzyszy mu swędzenie, a na skutek drapania skóry, mogą pojawiać się też strupki. Za łupież odpowiadają drobnoustroje, które najlepiej wyeliminują profesjonalne kosmetyki przeciwłupieżowe zawierające zaawansowane składniki. Sprawdź ranking szamponów przeciwłupieżowych.
Jeśli Twoja głowa nadal swędzi i pojawiają się na niej strupki pomimo zmiany kosmetyków na profesjonalne, łagodnie działające i pozbawione potencjalnych alergenów oraz wyeliminowania szkodzących skórze czynników, być może dolegliwości te są wywołane chorobą, np. łojotokowym zapaleniem skóry. Częstymi przypadłościami skóry głowy są też łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych, grzybica skóry głowy, czy atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry głowy lub nadmierna aktywność gruczołów łojowych. Jeśli podejrzewasz je u siebie, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty. Zaczerwieniona skóra głowy i swędzenie skóry głowy oraz wzmożone wypadanie włosów powinny Cię zaalarmować.
Za kiepski stan skóry głowy odpowiedzialne bywają także ogólnoustrojowe choroby takie jak cukrzyca, alergie, problemy z tarczycą, czy złe funkcjonowanie układu odpornościowego. Także niedobory w diecie mogą wywoływać problemy skalpu, dlatego warto zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki minerałów i witamin.
Wiesz już jak rozprawić się z uciążliwymi strupkami na głowie i pożegnać zmiany skórne na owłosionej skórze głowy? Pamiętaj, by wybierać dobrej jakości kosmetyki i sprzęt do włosów, by nie wywoływać podrażnień i problemów ze skalpem. Do pielęgnacji skóry głowy stosuj delikatne szampony, a sucha skóra głowy, czy swędząca skóra głowy nie powinny już Ci dokuczać. Zmiany skórne pojawiające się na powierzchni skóry głowy bardzo często są bowiem wynikiem błędów w pielęgnacji. Obserwuj więc skórę głowy i jej reakcje, a dowiesz się co jej nie służy.
Hot Tools Black Gold Volumiser Szczotko-suszarka do włosów 1100W
Tahe Organic Care organiczna farba bez amoniaku do włosów 100ml
Hot Tools Black Gold Evolve Prostownica tytanowa do włosów 32mm