Aloes

29-05-2017

Aloes to roślina z rodziny złotogłowatych, do których należy aż 200 gatunków gruboszowatych bylin rosnących na terenach Afryki oraz Ameryki Północnej i Środkowej. Jest sukulentem, co oznacza, że potrafi przeżyć przez dłuższy czas przy ograniczonym dostępie do wody. Najbardziej popularnym gatunkiem aloesu, wykorzystywanym zarówno w kosmetyce jak i w celach zdrowotnych, jest aloes zwyczajny.

aloes

Zastosowanie:

W medycynie:

Wzmacnia i odżywia. Ze względu na bogactwo witamin A, C, E oraz witaminy z grupy B oraz pierwiastków takich jak: potas, wapń, magnez, sód, fosfor, cynk, siarkę i żelazo oraz śladowe ilości krzemu, manganu, niklu, boru, glinu, litu, chromu, miedzi, molibdenu i baru, aloes stanowi podstawę wszystkich preparatów wzmacniających funkcjonowanie organizmu, podnoszących witalność skierowanych do rekonwalescentów oraz osób wyniszczonych licznymi chorobami.

Działa przeciwzapalnie i tonizująco. Posiada aż 22 aminokwasy, które są budulcem dla białek. W tym zawiera aż 8 aminokwasów, których ludzki organizm nie potrafi sobie sam wytworzyć, a które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jest też bogatym źródłem kwasów tłuszczowych takich jak kampesterol oraz beta-sitosterol. Kampesterol ma działanie przeciwzapalne i pomaga zmniejszyć dolegliwości w przypadku chorób stawów, czy kości. Z kolei beta-sitosterol pomaga obniżyć poziom cholesterolu, gdyż ułatwia jego wchłanianie w jelitach. Zawiera też takie kwasy tluszczowe jak: linolowy, linolenolowy, mirystynowy, kaprylowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, które łagodzą objawy alergii.

Przywraca prawidłowe funkcjonowanie ciała. Aloes pomaga walczyć z niemal każdą chorobą ze względu na to, że jest adaptogenem. Adaptogen działa tam, gdzie akurat jest to potrzebne. Przywraca równowagę organizmu poprzez stymulowanie mechanizmów obronnych. Pozwala zniwelować skutki działania stresu zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Usuwa toksyny. Aloes wspomaga usuwanie toksyn, które nie mogą być usunięte z ciała normalnymi drogami detoksykacji. Pobudza naturalne mechanizmy działania wątroby, nerek i skóry, aby lepiej radziły sobie z wydalaniem szkodliwych substancji z organizmu.

W kosmetyce:

Uspokaja skórę. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, aloes działa kojąco na podrażnioną skórę. Jest nieoceniony w przypadku poparzeń słonecznych, zaczerwienień spowodowanych urazami mechanicznymi, czy też zetknięciem się z drażniącą substancją np. chlorowaną wodą.

Nawilża. Aloes posiada polisacharydy, które wspomagają barierę ochronną naskórka. Tworzą koloidy ochronne, które mają działanie osłaniające i zmiękczające skórę. Ułatwiają również wiązanie wody w skórze, dzięki czemu przeciwdziałają jej przesuszeniu.

Pomaga w leczeniu trądziku. Działanie bakteriobójcze aloesu wykorzystywane jest przy produkcji kosmetyków likwidujących trądzik młodzieńczy. Wspomaga również walkę z infekcjami wywołanymi przez grzyby czy drożdżaki.

Nadaje jedwabistość włosom i poprawia ich kondycję. Nawilżające działanie aloesu wykorzystywane jest w szamponach, odżywkach i innych specyfikach do włosów. Dzięki niemu włosy są zmiękczone i jedwabiste. Aloes poprawia kondycję włosów osłabionych i cienkich, którym brakuje wartości odżywczych. Dostarcza im niezbędnych witamin i minerałów, które wzmacniają włos od środka i odżywiają cebulki odpowiedzialne za utrzymanie włosa w skórze głowy.