1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Jak często myć włosy? To zależy od rodzaju włosów!

To pytanie zadaje sobie wiele osób! Wbrew pozorom nie jest to wcale mało istotna kwestia. Nie zapominajmy o tym, że mycie włosów jest podstawą ich właściwej pielęgnacji. Myjąc włosy we właściwej częstotliwości i przy użyciu wartościowych produktów, możesz pozytywnie wpłynąć na ich kondycję. Czy jest jedna, obowiązująca uniwersalnie reguła określająca, jak często należy myć włosy? Niestety nie!

jak często myć głowę

Mówiąc w skrócie, włosy powinnaś myć wtedy, gdy stają się już nieświeże. Jeśli Twoje włosy są obciążone, przetłuszczone i w dodatku ich ułożenie staje się trudne, to znak, że należy je umyć. Po jakim czasie włosy stają się nieświeże od ostatniego mycia? To zależy przede wszystkim od rodzaju włosów – inaczej wygląda sytuacja w przypadku włosów suchych, a inaczej gdy Twoje włosy się przetłuszczają. Na częstotliwość mycia mają wpływ także takie czynniki, jak: rodzaj skóry głowy, codzienna pielęgnacja i stylizacja włosów.

Suche włosy i sucha skóra głowy

Jeśli Twoje włosy i skóra na głowie są wyraźnie przesuszone, oznacza to, że skóra nie wytwarza wystarczającej ilości sebum. Co należy zrobić w takim przypadku? Zasadniczo zaleca się ograniczenia mycia, ponieważ w trakcie kontaktu z detergentem usuwana jest naturalna otoczka lipidowa. Sucha skóra na głowie nie lubi zbyt częstego mycia. Pamiętaj jednak, że zarówno sucha skóra, jak i suche włosy lubią nawilżanie. Przy każdym myciu powinnaś je nawilżać i natłuszczać – możesz zastosować chociażby dobroczynne oleje o naturalnym składzie.

Włosy normalne i zdrowa skóra głowy

Znasz to połączenie? W takim razie masz naprawdę szczęście. Włosy normalne jak najbardziej możesz myć co kilka dni, nie wymagają one zresztą zbyt zaawansowanej pielęgnacji. Z racji tego, że skóra na głowie nie jest nani przesuszona, ani też nie przetłuszcza się zbyt szybko, włosy długo pozostają świeże i wyglądają zdrowo. Przy każdym myciu szamponem możesz wetrzeć we włosy odrobinę olejku lub odżywki.

Zobacz szampony do włosów do normalnej i zdrowej skóry głowy

Wrażliwa skóra na głowie

Wrażliwa skóra, skłonna do uczulenia na składniki zapachowe, barwniki w kosmetykach, wodę z kranu itd. to dość duży problem pod względem pielęgnacyjnym. Tym bardziej, że często skóra wrażliwa jest sucha, a jednocześnie wykazuje tendencję do przetłuszczania się. Jak dopasować częstotliwość mycia do potrzeb skóry wrażliwej na głowie?

To akurat kwestia bardzo indywidualna. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie produkty, które są bogate w składniki łagodzące. Bezwzględnie należy wyeliminować produkty do pielęgnacji włosów, które zawierają składniki źle znoszone przez skórę. Jak często myć? To zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Czasami sprawdza się rzadkie mycie (nawet co tydzień), w innych przypadkach rozwiązaniem jest częstsze mycie od razu z intensywnym nawilżaniem.

Mycie włosów przy nadmiernym wypadaniu

Każdego dnia tracimy pewną ilość włosów. Jednak nadmierne wypadanie włosów jest problemem, którego na pewno nie powinno się lekceważyć. A jak często należy myć włosy wypadające?  To zależy od przyczyn problemu. Jeśli Twoje włosy wypadają na skutek nadmiernego łojotoku albo tłustego łupieżu, częste mycie jest wskazane. Nawet codzienne! Oprócz tego należy w obu przypadkach zastosować kurację przeciwłojotokowo-wzmacniającą.


Tak częste mycie nie jest natomiast konieczne, jeśli przyczyną wypadania włosów są choroby, np. anemia albo problemy z tarczycą. W obu wymienionych przypadkach codzienne mycie nie jest potrzebne, warto jednak systematycznie odżywiać włosy wcierkami lub innymi produktami odżywczymi.

Mycie włosów z łupieżem

Pielęgnacja włosów przy łupieżu może okazać się dość problematyczna. Łupież suchy, przy którym dają się zauważyć charakterystyczne białe, suche płatki skóry, jest dość łagodną odmianą schorzenia. Jeśli jednak nie zaczniesz go od razu zwalczać, może się on finalnie przekształcić w groźny łupież tłusty. Ważne: łupież, zarówno suchy, jak i tłusty, nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym. Choroba ta wywoływana jest przez grzyby, które żywią się łojem na skórze głowy.

Chyba więc nikogo nie zaskoczy fakt, że łupież na głowie oznacza, że trzeba systematycznie zmywać nadmiar sebum ze skóry. Częste mycie jest niezbędne. Bywa, że nawet codziennie. To bardzo ważne, ponieważ regularne oczyszczanie skóry z sebum pozwala na ograniczenie rozwoju grzybów, które powodują łupież. Do mycia warto używać specjalnego szamponu przeciwgrzybicznego, które zawierają pirytonian cynku lub climbazol.Włosy przetłuszczające się po kilku dniach

To normalne, że włosy się przetłuszczają. Standardowo włosy powinny przetłuszczać się właśnie co kilka dni. Takie włosy należy myć, gdy stają się nieświeże, czyli tłuste u nasady. Zwykle mycie wypada przykładowo co 2-3 dni. Jeśli natomiast skóra włosów długo pozostaje świeża, ale włosy tracą naturalne nawilżenie po kilku dniach, warto zastosować nawilżający olejek lub serum.

Włosy suche na końcach i przetłuszczające się mocno u nasady

Wbrew pozorom jest to dość częsty problem. Jak myć włosy, które dość szybko przetłuszczają się u nasady, a przy tym mają wyraźnie suche końcówki? W takim przypadku sensownym rozwiązaniem jest po prostu rozdzielenie pielęgnacji. Do skóry głowy oraz włosów u nasady powinnaś używać preparatów przeznaczonych właśnie do przetłuszczających się włosów. Z kolei włosy na całej ich długości warto pielęgnować za pomocą masek z emolientami, odżywek i olejków do włosów suchych.


Co do częstotliwości mycia takich włosów, dobrym rozwiązaniem jest częste mycie głowy, nawet codzienne. Chodzi o to, by zmywać regularnie nadmiar produkowanego przez skórę łoju. Przy myciu należy nawilżać same włosy kosmetykami bogatymi w składniki natłuszczające i nawilżające. Prawidłowa, systematyczna pielęgnacja powinna przynieść dobre efekty. Gdy funkcjonowanie skóry na głowie zostanie unormowane, będziesz mogła myć włosy rzadziej.

Włosy przetłuszczające się intensywnie u nasady

Jeśli Twoje włosy tracą świeżość nawet w ciągu zaledwie kilkunastu godzin od ostatniego mycia, oznacza to, że się nadmiernie przetłuszczają. Najczęściej w tym przypadku należy myć włosy codziennie. Nie chodzi jedynie o to, że tłuste włosy u nasady są nieestetyczne. Nadmiar łoju na skórze jest niebezpieczny. To doskonałe środowisko rozwoju dla grzybów i drobnoustrojów, które z kolei mogą wywołać różne nieprzyjemne schorzenia. Jeśli łój przez dłuższy czas nie będzie zmywany ze skóry na głowie, Twoje włosy mogą też zacząć wypadać.

Do mycia powinnaś wybierać szampony ze składnikami, które ograniczają łojotok. Przy właściwiej, systematycznej pielęgnacji z czasem możesz wydłużyć czas świeżości swoich włosów do 2, a nawet 3 dni. Nie wolno zaniedbywać regularnego nawilżania skóry głowy. Skóra przetłuszczająca się jest natłuszczona, jednak może być też odwodniona. Dlatego dobrym rozwiązaniem są produkty z kwasem hialuronowym lub ekstraktem z aloesu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz