Słyszałaś już o działaniu octu jabłkowego na włosy i skórę głowy? Zastanawiasz się jak go stosować i jakich spodziewać się efektów takiej naturalnej kuracji? Z tego wpisu wszystkiego się dowiesz.
Ocet jabłkowy to naturalny produkt, często wykorzystywany w kuchni. Uzyskuje się go w procesie fermentacji jabłek. Dobry ocet produkowany jest z owoców wysokiej jakości – dojrzałych i słodkich, w których znajduje się najwięcej dobroczynnych substancji. W occie jabłkowym znajduje się spora ilość minerałów i pierwiastków, aminokwasów i enzymów. Są to między innymi kwas jabłkowy i kwas mlekowy, bioflawonoidy, żelazo, magnes, krzem, potas, a także liczne witaminy, w tym wyjątkowo cenne dla włosów witaminy z grupy B oraz witaminę E. To właśnie cenne składniki sprawiają, że ocet ten dobrze jest spożywać, np. w formie dodatku do sałatek, czy potraw, czy też pijąc go. Jednak nie tylko w ten sposób możemy czerpać z niego korzyści.
Ocet jabłkowy na włosy także wpływa znakomicie. Zakwasza je, a więc domyka rozchylone łuski, co przekłada się na gładkość i blask. Jednocześnie dostarcza im cennych składników. Dlatego polecane jest stosowanie octu jabłkowego na włosy zniszczone, matowe, szorstkie. Sprawdzi się on także w pielęgnacji włosów rozjaśnianych, farbowanych, po zabiegach oraz osłabionych przez częstą stylizację na gorąco. Z octem jabłkowym polubią się także włosy kręcone i wysokoporowate. Również posiadaczki włosów skłonnych do szybkiego przetłuszczania się i utraty objętości z powodzeniem stosują ocet jabłkowy na skórę głowy i włosy.
Płukanie włosów octem jabłkowym jest najpopularniejszą formą jego zastosowania. Taka płukanka do włosów z octu jabłkowego jest bardzo łatwa do przygotowania. Wystarczy do litra letniej wody dodać dużą łyżkę jabłkowego octu i wymieszać (z czasem możesz zwiększać ilość i dodać nawet dwie łyżki octu jabłkowego). Taką miksturę możemy przelać do miski i zanurzyć w niej umyte wcześniej włosy na kilka minut. Możemy też spłukać wodą z octem włosy i po 2-3 minutach spłukać czystą wodą.
Innym sposobem jest maska z octem jabłkowym na włosy. Wystarczy dodać do swojej ulubionej maski do włosów kilka kropli octu jabłkowego i zaaplikować ją na włosy na kilka, czy nawet kilkanaście minut. Dobrej jakości maska dostarczy włosom niezbędnego nawilżenia i odżywienia, a ocet dodatkowo wygładzi i nabłyszczy włosy.
Jeśli chcesz stosować ocet jabłkowy na skórę głowy w celu jej oczyszczenia i zwalczenia problemów, to świetnie sprawdzi się wcierka z octu jabłkowego. Aby ją przygotować połącz ocet i wodę w proporcjach 1:4. Roztwór wcieraj palcami w skalp, masując go opuszkami palców. Odczekaj kilka minut i spłucz ciepłą wodą. Taka wcierka znakomicie zadziała na skórę ograniczając jej przetłuszczanie się, czy łuszczenie. W dodatku, cebulki zostaną pobudzone do wydajniejszej pracy, co przyśpieszy porost. Wcierkę możesz stosować na osuszone ręcznikiem włosy po myciu lub na suche włosy przed myciem głowy i skóry głowy.
W mniejszym stężeniu można też stosować ocet jabłkowy na włosy bez spłukiwania, w postaci rozpylanej z atomizera odświeżającej włosy mgiełki. Nie obawiaj się nieprzyjemnego zapachu octu jabłkowego na włosach. Aromat ten bardzo szybko zniknie. Co więcej, ocet jabłkowy pomaga świetnie rozprawić się z niechcianymi zapachami, które osadzają się na włosach, np. podczas pracy w kuchni.
Stosowanie octu jabłkowego do pielęgnacji włosów to nic innego jak zakwaszanie włosów – przeczytaj więcej, by wiedzieć na czym polega i jak je umiejętnie wykonywać. Nie wolno przesadzić z zabiegami zakwaszającymi, bo skutek może być odwrotny od zamierzonego.
Wypróbuj ocet jabłkowy - działa on świetnie na kondycję włosów, jednak efektów nie spodziewaj się od razu. Doraźnie domknie on łuskę włosa i pomoże usunąć nadmiar sebum jednocześnie wyrównując pH skóry głowy. Sprawi, że będziesz mieć mocniej błyszczące włosy i poprawi się ogólny wygląd włosów. Jednak o wiele więcej korzyści daje regularne stosowanie octu jabłkowego na umyte włosy. Zapobiega wypadaniu włosów, włosy stają się mocniejsze, przyśpieszony też zostaje wzrost włosów. Ponadto ocet jabłkowy działa antybakteryjnie, co przynosi ukojenie skórze głowy. Płukanką na bazie octu jabłkowego wspomożesz też proces oczyszczania włosów z nadmiaru sebum. Pamiętaj jednak, że właściwości octu jabłkowego należy używać z umiarem - zbyt częste stosowanie może przesuszyć włosy.