Szampon to podstawowy kosmetyk do włosów. Używamy go prawie codziennie. Dlatego warto dobrać taki, który będzie delikatny dla skóry głowy i naszych włosów. Przygotowaliśmy listę 10 najlepszych łagodnych szamponów do mycia włosów, których możesz używać bez obaw i podpowiadamy na co zwrócić uwagę, szukając produktów do codziennego użytku.
Oto nasz ranking 10 najlepszych delikatnych szamponów:
Do jakich włosów?
Te świetne szampony do codziennego mycia nie podrażniają skalpu i są łagodne dla włosów, ponieważ nie zawierają parabenów, SLS, SLES, siarczanów, parafiny, olejów mineralnych i syntetycznych barwników. Swoje działanie opierają na zawartości naturalnych ekstraktów i olejów. Także do codziennego stosowania.
Do jakich włosów?
To łagodny szampon bez sls i sles, parabenów i barwników. Jest łagodny dla włosów i wrażliwej skóry głowy. Jego skład opiera się na naturalnych, starannie dobranych składnikach aktywnych, jak mięta czy lawenda. Polecany również do włosów przetłuszczających się.
Do jakich włosów?
Szampon bez siarczanów i parabenów. Kompleks z komosą ryżową odbudowuje, chroni włosy przed utratą keratyny, działa przeciw wypadaniu włosów.
Dla jakich włosów?
Ten produkt nie zawiera siarczanów. Szampony do włosów Tahe Nature swoje działanie opierają na bazie naturalnych polifenoli i olejków.
Do jakich włosów?
Szampon bez parabenów, alergenów roślinnych, olejków mineralnych i kolorantów, parafiny, siarczanów. Zawiera wegańską keratynę, a także cenne lipidy, dzięki czemu zmniejsza się wypadanie włosów, zwiększa się ich siła i elastyczność.
Do jakich włosów?
Łagodny szampon, zawierający naturalne składniki, bez soli SLS i parabenów. Sprawdzi się w przypadku wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry głowy, a także doskonale nawilży włosy suche.
Do jakich włosów?
Aż 70% składników tego szamponu to ekstrakt z aloesu pochodzenia naturalnego. Silikony, parabeny i sztuczne barwniki zostały zastąpione roślinnymi składnikami myjącymi. Doskonale nawilża, usuwa pozostałości po innych kosmetykach i zanieczyszczenia.
Zobacz wideo: zabieg aloesowy na włosy Onlys Botanic:
Do jakich włosów?
Szampony do włosów od ToGetHair tworzone są na bazie samych naturalnych składników. To szampony bez SLS, SLES, parabenów, barwników i silikonów, więc swobodnie można po niego sięgać również w przypadku włosów cienkich, pozbawionych objętości i takich, które łatwo ulegają przetłuszczeniom.
Do jakich włosów?
Skład szamponów Mila Be Eco oparty jest na odżywczych olejkach i roślinnych ekstraktach, zawierają wyłącznie naturalne składniki. To profesjonalny naturalny szampon bez siarczanów i parabenów. Skutecznie odbudowuje strukturę włosów. Zabezpiecza kolor przed działaniem promieni słonecznych.
Do jakich włosów?
Szampon bez siarczanów, które działają wysuszająco, jest bogaty w aminokwasy, witaminy i specjalną technologię odbudowującą wewnętrzne wiązania we włosie. Dzięki temu świetnie nadaje się do włosów zniszczonych zabiegami, m. in. rozjaśnianych i farbowanych.
To przede wszystkim produkt, który oczyści włosy, nie usuwając naturalnej warstwy ochronnej na nich i na skórze głowy. Alternatywą dla tradycyjnego szamponu mogą być również myjące odżywki, o których pisaliśmy więcej tutaj.
Kupując szampony do włosów przeanalizujmy więc skład. Dobrze, jeśli kosmetyk do codziennego użytku nie zawiera sls, siarczanów, które mogą włosy wysuszać, czy parabenów, działających często podrażniająco na skórę głowy. Zamiast Sodium Laureth Sulfate (sls), Sodium Lauryl Sulfate lub Lauryl Sulfate warto szukać substancji takich jak np. Cocamidopropyl Betaine w składzie szamponów bez sls.
Dodatkowo warto, aby znalazły się w nim substancje łagodzące i nawilżające, jak np. wyciąg z rumianku czy pantenol. Jeśli zależy nam na odżywieniu włosów poszukajmy w składzie również naturalnych olejów, czy roślinnych wyciągów (często zawierają je dobre szampony do włosów bez sls), podobnie jak w składzie odżywki do włosów. Niektóre zawierają też nawilżającą glicerynę. Łagodne i delikatne szampony polecane są zwłaszcza osobom o wrażliwej skórze głowy skłonnej do podrażnień. Sprawdzają się także u posiadaczek włosów tłustych. Nadmierne wytwarzanie sebum jest często spowodowane zbyt agresywnie i silnie myjącymi kosmetykami. Szampony naturalne chwalą sobie również te panie, które codziennie myją włosy, a nie chcą narażać ich na zniszczenia.
Jak potwierdzają oficjalne wyniki badań, SLS nie jest szkodliwe dla człowieka, ale - uwaga - pod pewnymi warunkami. Zawierający tę odpowiedzialną za spienianie substancję kosmetyk musi być dokładnie spłukiwany ze skóry (jak szampon do włosów). Nie powinien pozostawać w dłuższym kontakcie z ciałem. Jeśli natomiast mówimy o kosmetykach do skóry, takich jak krem lub balsam – SLS według przepisów nie może przekroczyć 1% kosmetyku. Takie stężenie jest dopuszczalne. SLES natomiast może być obecny w kosmetykach bez spłukiwania w stężeniu nawet 50%, a jego zawartość w produktach takich jak szampon może być jeszcze wyższa. Ani SLS, ani SLES nie została oficjalnie uznana za toksyczną, czy rakotwórczą substancję. Tego typu zarzuty padają często pod adresem SLES. To dlatego, że podczas jego produkcji powstaje produkt uboczny - 1,4-dioksan o potencjalnym działaniu kancerogennym. Jednak nie jest on obecny w składzie samego SLES. Niektórzy obawiają się jednak zanieczyszczeń, albo chcą zrezygnować z chemicznych składników, dlatego też sięgają po szampon do włosów bez SLS i bez SLES. Nie trzeba się obawiać, że takie delikatne szampony nie podołają z dokładnym oczyszczeniem włosów. Zawarte w nich składniki myjące są co prawda delikatne, jednak zarazem i skuteczne. Łagodne szampony spokojnie dają sobie radę z usunięciem tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Szampon naturalny skutecznie oczyszcza skórę głowy, a zawarte w nim ekstrakty roślinne dają włosom to, co najlepsze, wygładzają włosy, nadają blask i odżywiają je.
Wybierając delikatny szampon bez SLS sprawdź czy nie zawiera on również parabenów, czyli konserwantów. Ich rolą jest wydłużenie trwałości kosmetyku. Choć nie mają one udowodnionego działania szkodliwego dla skóry, zwolennicy naturalnej pielęgnacji wolą ich unikać. Na rynku dostępne są delikatne szampony bez parabenów. W składzie zastępują je np. witaminy, czy olejki, np. olej kokosowy czy olej arganowy. Jak rozpoznać parabeny w składzie kosmetyków? Są oznaczone zawierającymi "paraben", np. methyl-paraben, isopropyl-paraben.