Jak utrzymać czystość w salonie? Czyli sterylizacja i dezynfekcja.

01-02-2018

Czystość w salonie fryzjerskim jest bardzo ważna. Higiena to jedna z tych kwestii, na który klient zawsze zwraca uwagę. Możesz być pewna, że jeśli klient dojdzie do wniosku, że w Twoim salonie nie jest wystarczająco czysto, raczej nie umówi się ponownie na strzyżenie. Oczywiście konieczność utrzymania higieny w salonie na najwyższym podyktowana jest także względami zdrowotnymi. Dlatego też w każdym salonie fryzjerskim powinny znaleźć się akcesoria, z pomocą których można sterylizować używane na co dzień narzędzia. Dzięki temu masz pewność, że są one bezpieczne dla Ciebie i Twoich klientów.

czystosc w salonie

Higiena w salonie fryzjerskim - dlaczego to takie ważne?

Trzeba uświadomić sobie, że sterylne warunki w salonie fryzjerskim to absolutna konieczność. Zwykłe rozwiązania pozwalające na zachowanie czystości nie są wystarczające. Dlaczego? Ze względu na specyfikę działalności w salonie, który nie jest sterylny, wzrasta ryzyko zarażenia chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi, a nawet wirusami HIV oraz HBV. Oprócz tego obowiązek utrzymania sterylnych warunków w salonach fryzjerskich określiła także ustawa o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

Sterylizacja czy dezynfekcja?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sterylizacja i dezynfekcja nie to samo. A Ty znasz różnicę?

Dezynfekcja to proces, w wyniku którego niszczone są wegetatywne formy mikroorganizmów. Dezynfekcja jest wystarczającym rozwiązaniem w przypadku większości używanych w salonie narzędzi. Potrzebne narzędzia można szybko zdezynfekować za pomocą myjki ultradźwiękowej.

A czym jest sterylizacja? W tym przypadku usuwa się wszystkie formy drobnoustrojów, również organizmy przetrwalnikowe. Sterylizacja narzędzi jest niezbędna, gdy miały one kontakt z krwią. Obecnie do sterylizacji można wykorzystywać sterylizatory kulkowe, sterylizatory UV, a także tzw. autoklawy, czyli zaawansowane sterylizatory parowe.

Nowoczesne sterylizatory w salonach fryzjerskich

Chyba nikt nie zakwestionuje tego, że zakup dobrej jakości sterylizatora to zdecydowanie konieczność, gdy prowadzi się salon fryzjerski. Jeśli właśnie szukasz odpowiedniego sterylizatora, możemy polecić Ci następujące rozwiązania:

 

 

  • sterylizatory z promieniowaniem UV - w tym przypadku bakterie są unicestwiane za pomocą promieniowania UV. Sam proces jest w pełni bezpieczny dla ludzi. W przypadku sterylizacji z udziałem promieniowania UV nie ma potrzeby używania żadnych dodatkowych środków chemicznych. Warto jednak pamiętać, że sterylizatory UV nie są aż tak skuteczne jak nowoczesne autoklawy parowe. W praktyce oznacza to, że sterylizatory z promieniowaniem UV nadają się najlepiej do przechowywania już wysterylizowanych narzędzi, można je wykorzystywać do sterylizacji narzędzi wykonanych z różnych materiałów.

 

 

  • sterylizatory kulkowe - w tym przypadku sterylizacja odbywa się w pojemniku wypełnionym małymi kulkami ze szkła kwarcowego. Kulki te dość szybko osiągają temperaturę 250 stopni C, która wystarcza do unicestwienia wszelkich bakterii. Wybór sterylizatora kulkowego należy jednak dobrze przemyśleć. Tego typu sterylizatory nadaj się wyłącznie do wyjaławiania metalowych części narzędzi.

 

 

  • nowoczesne podgrzewacze ręczników - w tym przypadku do sterylizacji wykorzystuje się albo promienie UV albo podgrzewanie termiczne. Tego typu podgrzewacze bardzo dobrze wyjaławiają ręczniki dla klientów;

 

 

  • autoklawy parowe - to nowoczesne rozwiązanie, z pomocą którego można bez problemu wysterylizować nawet narzędzia o nietypowych kształtach. Nowoczesne autoklawy mają kilka trybów pracy, do narzędzie z różnych materiałów i o różnych kształtach.

 

 

Profesjonalna dezynfekcja w salonie. Czego użyć?

Jeśli jesteś zainteresowany rozwiązaniami przeznaczonymi stricte do dezynfekcji, możesz postawić na sanityzatory oraz specjalne pojemniki do dezynfekcji - są one przeznaczone do przechowywania narzędzi, które zostały już wysterylizowane. Dość często tego typu pojemniki do dezynfekcji wykorzystują promieniowanie UV, które ma za zadanie podtrzymać efekt wyjałowienia. Również i w przypadku tego rodzaju pojemników dezynfekcyjnych, nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych.

Na rynku dostępne są także pojemniki do dezynfekcji, które stosowane są w metodzie zanurzeniowej. Do pojemnika wlewa się pełny roztwór bakteriobójczy i moczy w nim narzędzia, które po około 10 minutach są wyjałowione.