Zastanawiasz się jak wzmocnić cebulki włosów? Chcesz, by były zdrowe i gęste oraz by przestały nadmiernie wypadać? Pomoże Ci w tym odpowiednia pielęgnacja skóry głowy oraz włosów, a także dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych z diety. Z tego wpisu dowiesz się co zrobić, by osłabione cebulki odzyskały dobrą formę.
Oznaką osłabienia cebulek włosowych jest nadmierne wypadanie włosów z cebulkami, a także łamliwość i matowość włosów, ich brak witalności i niska odporność na uszkodzenia. Pamiętajmy, że samo wypadanie jest czymś naturalnym – stare włosy obumierają, by zrobić miejsce dla nowych – ich następców. Jednak jeśli wypadanie jest nadmierne, może być to oznaką problemów. Warto reagować szybko, by nie doszło do postępującej utraty włosów, a nawet łysienia.
To, co jemy ma duże znaczenie dla kondycji cebulek i włosów. Dieta uwzględniająca świeże zioła i warzywa na pewno sprzyja zdrowemu wzrostowi włosów. Warto więc włączyć do swojego menu sałatki, czy bogate w aminokwasy produkty jak drób, ryby, jajka, czy rośliny strączkowe. Bardzo ważne są także witaminy – A, C, E a także z grupy B, a wśród nich biotyna (zobacz: jak działa biotyna na włosy). Warto sprawdzić, czy nie mamy niedoborów ważnych dla organizmu składników, a jeśli tak – w porozumieniu z lekarzem włączyć do diety suplementy. Jednak na tym, czego naszemu organizmowi dostarczamy od wewnątrz wcale nie kończą się nasze możliwości co do wzmocnienia cebulek włosów. Możemy działać na nie również od zewnątrz za sprawą różnego rodzaju kosmetyków i preparatów. Sprawdźmy jakich.
Pierwszym i podstawowym krokiem pielęgnacji jest mycie włosów i skóry głowy. Myjąc je pozbywamy się zanieczyszczeń, naturalnego sebum, czy pozostałości kosmetyków. Jednak to nie wszystko, bo wykonując masaż skóry głowy podczas mycia, sprawiamy, że składniki aktywne szamponu działają na cebulki. Dlatego właśnie w przypadku ich osłabienia tak ważny jest wybór odpowiedniego szamponu. Powinien być to kosmetyk o dobrze dobranym składzie, który będzie jednocześnie łagodnie oczyszczał, a przy tym również i wzmacniał włosy oraz cebulki. Tak działają szampony wzmacniające i przeciw wypadaniu włosów. W połączeniu z odpowiednią techniką mycia polegającą na delikatnym masażu skalpu, dobry szampon potrafi doskonale wie jak wzmocnić cebulki włosów i potrafi zrobić to bardzo skutecznie.
Olejowanie włosów i skalpu to świetny sposób na wzmocnienie cebulek. Możesz w tym celu wykorzystać np. olej kokosowy lub oliwę z oliwek rozprowadzając go na skórze i włosach przed umyciem głowy na kilka kwadransów. Ważne jest także stosowanie odżywek i masek wzmacniających włosy. Mają one w sobie składniki, które docierają również do cebulek, gdzie aktywnie działają pobudzając ich pracę. Regularne odżywianie włosów jest więc ważnym elementem procesu wzmacniania cebulek włosów. Podobnie jak czesanie, które przy użyciu dobrej szczotki, może być jednocześnie pobudzającym i wzmacniającym masażem skalpu.
Na wzmocnienie cebulek włosów rewelacyjne działanie mają skoncentrowane kuracje do włosów. To kosmetyki, które aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy. Mogą być w formie ampułek, sprayów, czy też popularnych wcierek (zobacz: najlepsza wcierka na porost włosów) . W tego rodzaju płynach zawarte są mocno skondensowane składniki aktywne. Najczęściej są to naturalne substancje – wyciągi z ziół, a także olejki, których działanie polega na zachęcaniu uśpionych cebulek do pracy. Dobrej jakości, profesjonalna kuracja o zaawansowanym składzie potrafi skutecznie wzmocnić cebulki.
Pracując nad tym, by wzmocnić cebulki włosów, powinno się wyeliminować szkodzące im czynniki. Osłabiająco na cebulki działają na przykład bardzo ciasno zaplecione włosy, czy kucyki, które sprawiają, że włosy są narażone na długotrwałe ciągnięcie u nasady. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, lepiej nie czesz ich w ten sposób. Zrezygnuj też z częstej stylizacji na gorąco, czy suszenia włosów gorącym powietrzem. Twoja suszarka powinna mieć możliwość suszenia chłodnym podmuchem, a urządzenia takie jak lokówka, czy prostownica muszą być bezpieczne dla włosów i mieć funkcje ochronne, np. podczerwień, czy para.
Jeśli farbujesz swoje włosy, stosuj delikatnie działające farby bez amoniaku, które dodatkowo będą miały formuły chroniące włosy podczas koloryzacji.
W przypadku zaawansowanego wypadania włosów, rozwiązaniem problemem może być terapia laserowa. Działa ona pobudzająco na cebulki, wspomagając ich regenerację i stymulując pracę. Gabinety kosmetologiczne oferują zwykle serie takich zabiegów. Możesz zdecydować się także na wstrzykiwanie w skórę głowy osocza, co ma podobne efekty.